Obchody Światowego Dnia Uchodźcy

Informacja pobrana z bialystok.caritas.pl – Obchody Światowego Dnia Uchodźcy

W dniach 20-28 czerwca Caritas zaprasza na cykl wydarzeń z okazji Światowego Dnia Uchodźcy.

W Białymstoku 22 i 23 czerwca na Stadionie Lekkoatletycznym przy ul. 11 listopada odbyły się obchody Światowego Dnia Uchodźcy. Wydarzenie przyciągnęło tłumy, które przyszły, aby wspólnie świętować i okazać wsparcie dla uchodźców.

W sztafecie PLUM EKIDEN i PLUM EKIDENmini, wzięło udział ponad 300 drużyn dziecięcych w tym 8 złożonych z dzieci uchodźców. Pośród wielu biegających dorosłych, były też dwie drużyny Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Zawodnicy wykazali się niesamowitą determinacją i duchem sportowej rywalizacji, a ich wysiłek został nagrodzony gromkimi brawami i pięknymi medalami.

Dużym sukcesem zakończyła się również akcja oddawania krwi „Kropla dobra”. Wielu uczestników zdecydowało się na ten piękny gest, dzięki czemu udało się zebrać cenne jednostki krwi, które pomogą w ratowaniu życia. Dodatkowo każdy kto podzielił się w tym dniu swoją krwią, otrzymał od Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Białostockiej pamiątkowy dyplom.

W ramach Światowego Dnia Uchodźcy Caritas Polska zaprasza na pikniki rodzinne, zabawy, koncerty i różne atrakcje dla całej rodziny w 28 lokalizacjach w Polsce.

– Będzie miejsce na rozmowę, na zabawę na świeżym powietrzu dla rodzin, dla starszych i młodych. Będą wyzwania sportowe, przyjemności kulturalne i kulinarne. Będzie można również dowiedzieć się więcej na temat form wsparcia uchodźców w Polsce jakie oferują Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas – zachęca Magdalena Masiak, koordynatorka ds. kampanii krajowych Caritas Polska.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2023 roku – w Polsce pracowało 999 tys. cudzoziemców, w tym ponad 690 tysięcy z Ukrainy.

Więcej informacji: Światowy Dzień Uchodźcy, Pomoc migrantom i uchodźcom.