WIGILIA DLA POTRZEBUJĄCYCH – KONFERENCJA PRASOWA

Informacja pobrana z bialystok.caritas.pl – WIGILIA DLA POTRZEBUJĄCYCH – KONFERENCJA PRASOWA

Fundacja Rodziny Czarneckich, Caritas Archidiecezji Białostockiej oraz Zespół Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia zapraszają na Wigilię dla potrzebujących.

Spotkanie osób bezdomnych, samotnych i ubogich odbędzie się tradycyjnie 24 grudnia i – podobnie jak w roku ubiegłym – będzie miało charakter wydawanych paczek z żywnością, gotowymi daniami świątecznymi oraz chemią gospodarczą.

„Z powodu pandemii nie będziemy mogli zasiąść przy wspólnym stole, ale nie pozostawimy naszych bliźnich bez pomocy” – zapewnia dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej ks. Jerzy Sęczek.

Organizatorzy zapraszają na plac przed Katedrę Białostocką w dniu Wigilii w samo południe. Tu, wolontariusze wspierani przez Grupę Ratowniczą Nadzieja oraz Wojska Obrony Terytorialnej, będą rozdawać paczki z żywnością oraz gotowymi daniami. W sumie otrzyma je  700 osób.

„Jak co roku Fundacja Rodziny Czarneckich jest odpowiedzialna za przygotowanie potraw wigilijnych. W tym roku rozszerzyliśmy zakres wsparcia, które przygotowujemy, ponieważ oprócz wspomnianych potraw każdy uczestnik wydarzenia otrzyma paczkę z produktami spożywczymi o długim terminie przydatności, jak również chemią.” – mówi Dominika Czarnecka z Fundacji Rodziny Czarneckich. „Każdy z naszych gości otrzyma słodkości, kawę, herbatę, makaron, konserwy. Średnia waga takiej paczki to około cztery i pół kilograma. Łącznie będzie więc ich ponad 3 tony. Natomiast jeśli chodzi o potrawy świąteczne, to – jak co roku – będzie to ryba po grecku, sałatka jarzynowa, barszcz, naleśniki z kapustą i grzybami, łazanki z makiem, śledź z cebulką i pierogi. I ta paczka będzie ważyła prawie dwa i pół kilograma. Zależy nam, aby nasze wsparcie nie było tylko symboliczne, ale by było to realne wsparcie ekonomiczne potrzebujących na zbliżające się Święta.” – dodaje Czarnecka.

O duchowym wymiarze Świąt Bożego Narodzenia oraz ewangelicznej motywacji pomocy ludziom ubogim mówi dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej ks. Jerzy Sęczek:
„Cieszę się, że znów możemy wyjść naprzeciw ludziom najbardziej potrzebującym. Do tego zobowiązują nas Święta Bożego Narodzenia – to, że Bóg stał się człowiekiem i w bardzo skromnych warunkach się urodził. To jest wielka niespodzianka Boga! Tak pięknie nazwał to kiedyś Papież Franciszek: abyśmy byli przygotowani na niespodzianki Jezusa. I staramy się być przygotowani, mieć otwarte serca, wychodzić do ludzi, aby przypomnieć im, dlaczego to robimy? Dlatego, że spotkaliśmy Jezusa i to są Jego święta, Jego urodziny i to jest powód naszej radości – że stał się jednym z nas, że pamięta o wszystkich, ale też stawia nam jakieś wymagania. Dlatego tak, jak On przyszedł do ubogich, tak i my staramy się wychodzić do ubogich. I stąd są te paczki, stąd cała akcja Wigilii dla potrzebujących”.

W przygotowania do Wigilii chętnie włączyli się również uczniowie Zespołu Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku, którzy przygotowali kartki świąteczne z życzeniami dla osób potrzebujących:

„W tym roku uczniowie i nauczyciele niemal przez cały adwent przygotowywali kartki. Jest ich siedemset. Być może niektóre krzywo wyklejone, być może gdzieś farba wyszła poza ramy, ale tam jest całe dziecięce serce. Dzieci lepiły, malowały, przyklejały, a młodzież dzielnie wspierała dzieci w tej pracy. Nauczyciele z ogromną cierpliwością koordynowali tę pracę. Zależało nam na tym, żeby efekt pracy dzieci i młodzieży – te owoce pracy zrodziły się nie tylko w tych, do których kartki są skierowane, ale też w naszych dzieciach, aby stawały się coraz bardziej wrażliwe” – mówi dyrektor Zespołu Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia – Honorata Kozłowska.

Na placu pod białostocką Katedrą stanie szopka, choinki, a wydawaną żywność pobłogosławi J.E. Ks. Abp Józef Guzdek Metropolita Białostocki. Wszyscy potrzebujący oprócz żywności, gotowych potraw i paczek z chemią gospodarczą, otrzymają również opłatek.

Jak co roku, Wigilię dla potrzebujących, wspiera kilkudziesięciu darczyńców. Są wśród nich przedsiębiorstwa, osoby prywatne oraz wolontariusze. Partnerem strategicznym jest Województwo Podlaskie oraz firma Selgros Cash&Carry.