Archidiecezja Białostocka

Diecezja Białostocka ustanowiona została dnia 5 czerwca 1991 roku podczas wizyty papieża Jana Pawła II w Białymstoku. Jako Archidiecezja funkcjonuje od wejścia w życie dnia 25 marca 1992 roku bulli papieża Jana Pawła II bullą „Totus Tuus Poloniae Populus”.

Obecnie archidiecezja liczy 13 dekanatów, skupiających 114 parafii. Na jej terenie jest również jedna parafia wojskowa, należąca do Ordynariatu Polowego.

Pasterzem Archidiecezji Białostockiej, decyzją jego Świątobliwości Ojca Świętego Benedykta XVI, jest od 21 października 2006 roku Jego Ekscelencja Najdostojniejszy Ksiądz Arcybiskup prof. Edward Ozorowski Metropolita Białostocki.

Jej terytorium zajmujące 5.550 km2 obejmuje obszar między Narwią i Biebrzą oraz rejon Puszczy Białowieskiej z parafiami w Białowieży i Narewce. Na jej terenie zamieszkuje około 430 tys. mieszkańców, z czego około 360 tys. katolików, resztę stanowią przedstawiciele innych wyznań.

źródło: archibial.pl