25-LECIE WARSZTATU TERAPII ZAJĘCIOWEJ

Informacja pobrana z bialystok.caritas.pl – 25-LECIE WARSZTATU TERAPII ZAJĘCIOWEJ

Warsztat Terapii Zajęciowej Caritas Archidiecezji Białostockiej obchodzi 25-lecie działalności.

Dziś (1 marca 2021 r.) przy ul. Knyszyńskiej w Białymstoku odbyło się spotkanie jubileuszowe z okazji 25-lecia istnienia Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas. Z zachowaniem wszelkich norm sanitarnych, świętowali zarówno uczestnicy, jak i kadra oraz przedstawiciele Zarządu białostockiej Caritas.

Jak mówi Ks. Jerzy Sęczek – Dyrektor Białostockiej Caritas, WTZ to jedna z pierwszych placówek dla osób niepełnosprawnych, prowadzona przez organizację: „Warsztat Terapii Zajęciowej z tymi osobami, które tworzą kadrę, istnieje od 1 marca 1996 roku. Wtedy to prowadził go zakład pracy chronionej MAG-TON (…), ale po pewnym czasie poproszono nas, aby go kontynuować. I prowadzimy WTZ od 2006 roku, od listopada. Cieszymy się, bo to się wpisuje w naszą misję. Mi osobiście bardzo zależy, żeby to kontynuować, gdyż los osób z niepełnosprawnościami jest mi bardzo bliski”. Jak dodaje ks. Sęczek: „Bardzo się cieszę, że udaje się realizować cele tego warsztatu, dosyć dynamicznie – że kilka osób udało się nam przygotować do pracy i na otwartym rynku, i na rynku pracy chronionym. I też jako pierwszy Warsztat w Białymstoku założyliśmy Klub czyli miejsce spotkań i terapii dla kandydatów do warsztatu i jego absolwentów.”

O aktualnej pracy Warsztatu mówi p. Katarzyna Kiszkiel – kierownik Warsztatu przy ul. Knyszyńskiej: „W warsztacie mamy  40 uczestników. (…) Forma zajęć jest atrakcyjna i frekwencja jest pełna. Zajęcia odbywają się w 9 pracowniach. Są to: pracownia techniczna, plastyczna, komputerowa. Mamy nową pracownię sztuki użytkowej, pracownie rehabilitacyjną, przyrodniczą, gospodarstwa domowego.” Jak dodaje Kiszkiel: „Na kolejne 25 lat życzymy sobie zdrowia i wytrwałości. I chcielibyśmy wrócić do pracy w normalnych warunkach.”

Początki Warsztatu wspomina Barbara Maliszewska – instruktorka pracowni technicznej: „To była moja pierwsza praca – i jedyna, jak dotąd – więc początki się pamięta. Było to dla nas coś zupełnie nowego. Warsztaty były nowością w mieście, to było takie nowe podejście do osób niepełnosprawnych, więc myśmy się uczyli właściwie wszyscy razem od siebie nawzajem. Musieliśmy też zorganizować tę placówkę: kupowaliśmy meble, zastanawialiśmy się, jak to wszystko będzie… To jak wygląda ta praca dziś – to lata naszej pracy, musieliśmy wypracować najlepszy model, najdoskonalszy”,.

Terapia zajęciowa w Warsztacie odbywa się 5 dni w tygodniu (od poniedziałku do piątku), w godz. od 7:00 do 14:00. Warsztat realizuje zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej zgodnie z opracowanymi programami indywidualnej terapii, uwzględniającymi potrzeby i możliwości każdego uczestnika.

Działania rehabilitacyjne prowadzone są w warunkach warsztatowych oraz poza warsztatem (praktyki w zakładach pracy, zwiedzanie zakładów pracy, wyjścia do galerii, kina, wycieczki).

Warsztat Terapii Zajęciowej jest placówką dziennego pobytu dorosłych osób posiadających orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane przez Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności ze wskazaniem do uczestnictwa w terapii zajęciowej.