PRZYGOTOWANIA DO WIGILII

Informacja pobrana z bialystok.caritas.pl – PRZYGOTOWANIA DO WIGILII

Dwie tony żywności, kilkudziesięciu wolontariuszy i tysiąc miejsc przy stole – już w najbliższy poniedziałek o godz. 14 w hali Zespołu Szkół Katolickich przy ul. Kościelnej w Białymstoku  Wigilia dla osób samotnych i potrzebujących.

Wydarzenie po raz piąty organizują  Caritas Archidiecezji Białostockiej, Fundacja Rodziny Czarneckich oraz Zespół Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku.

Będą życzenia, łamanie się opłatkiem, kolędy na żywo i ciepły posiłek dla każdego. – To, co możemy dać osobom samotnym i ubogim, to dom, a ten w czasie świąt Bożego Narodzenia ma znaczenie symboliczne – mówiła podczas konferencji prasowej Urszula Jurkowska, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Białostockiej.   Przygotowania do wieczerzy wigilijnej trwają już od kilku miesięcy – uczniowie Zespołu Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku przygotowują świąteczne dekoracje i stroiki, Fundacja Rodziny Czarneckich nawiązywała współpracę z darczyńcami, partnerami i sponsorami. – Dzięki nim dwudziestego czwartego grudnia nikt nie wyjdzie od nas z pustymi rękami – deklaruje Dominika Czarnecka, wiceprezes Fundacji Rodziny Czarneckich.

Wielkie gotowanie i porządkowanie – już w najbliższy weekend. Kilkudziesięciu wolontariuszy Caritas Archidiecezji Białostockiej zamieni halę sportową w przytulne miejsce, pełne świątecznego klimatu, wolontariusze pieką też ciasta i przygotowują słodką niespodziankę dla każdego gościa. W poniedziałkowe popołudnie na wigilijnych stołach pojawią się tradycyjne świąteczne potrawy: ryba po grecku, smażony karp, łazanki czy kutia. Dominika Czarnecka zapewniła, że wolontariusze przygotują świąteczny posiłek nawet dla tysiąca osób.

Ks. Adam Kozikowski, dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej podczas konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie podkreślał, że to wigilia zarówno dla osób bezdomnych i ubogich, jak i samotnych, którym przy wigilijnym stole brakuje tylko drugiego człowieka. – Nie zapominamy, z jakiej okazji się spotykamy – dodał, odnosząc się do pracy wolontariuszy. – To Pan Jezus jest dla nas największym darem. Ci, którzy są świadomi tego wielkiego daru, chcą tą radością dzielić się z innymi, którzy z różnych powodów tej radości na co dzień nie doświadczają.

Ogólnopolskim partnerem Wigilii Caritas, odbywającej się jeszcze w 23 polskich miastach, jest firma Selgros.