TORNISTRY PEŁNE UŚMIECHU – NA WSCHÓD

Informacja pobrana z bialystok.caritas.pl – TORNISTRY PEŁNE UŚMIECHU – NA WSCHÓD

Uśmiech dadzą kredki, mazaki, zeszyty, kalkulatory i inne przybory szkolne. Rusza tegoroczna akcja Tornister Pełen Uśmiechów. W tym roku plecaki z Caritas Archidiecezji Białostockiej wyjadą na Wschód.

Caritas Archidiecezji Białostockiej po raz ósmy włącza się w ogólnopolską kampanię Tornister Pełen Uśmiechów. W tym roku na darczyńców, chętnych do podarowania wyprawek szkolnych, czeka 320 plecaków. 200 z nich trafi na Białoruś, do podopiecznych świetlic Caritas Diecezji Grodzieńskiej, pozostałe – do dzieci ze świetlic Caritas Archidiecezji Białostockiej.

Caritas Diecezji Grodzieńskiej prowadzi pięć świetlic środowiskowych: w Oszmianie, Ostrowcu, Grodnie, Lidzie i Smorgini. Od września uruchamia cztery kolejne.

W tym roku wyciągamy rękę do naszych najmłodszych braci na Białorusi. Ksiądz Roman Raczko, dyrektor Caritas Diecezji Grodzieńskiej, osobiście poprosił nas o pomoc. Nie mieliśmy wątpliwości, że ogólnopolska kampania Tornister Pełen Uśmiechów to idealna okazja, by pomóc sąsiadom. Dzieciom w Grodnie i okolicznych miasteczkach brakuje podstawowych przyborów: długopisów, zeszytów, kalkulatorów – tłumaczy ks. Piotr Kobeszko, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Białostockiej. – Wiemy jednak, że wśród naszych podopiecznych też są dzieci potrzebujące, dlatego część plecaków zostanie w Archidiecezji Białostockiej – dodał.

W kwietniu średnie wynagrodzenie na Białorusi wyniosło 921 rubli, czyli około 1700 złotych. W Polsce, w tym samym czasie – ponad 4 000 zł. Z danych Białoruskiego Urzędu Statystycznego wynika, że pracownicy niższego szczebla, fryzjerzy, pracownicy bibliotek, muzeów i sfery socjalnej, zarabiają około 500 rubli, czyli tysiąca złotych miesięcznie.

Według relacji ks. Romana Raczki, dyrektora Caritas Diecezji Grodzieńskiej, rodzice podopiecznych Caritas zarabiają około 600 zł miesięcznie, a koszt wyprawki dla jednego dziecka to około 700 zł.

Nasi podopieczni to przeważnie dzieci z rodzin wielodzietnych, niepełnych oraz wychowujących dzieci niepełnosprawne – wyjaśnia Helena Michajlik z Caritas Diecezji Grodzieńskiej.

Aby wziąć udział w akcji, wystarczy zgłosić się po pusty plecak do siedziby Caritas przy ul. Warszawskiej 32 w Białymstoku, wypełnić go dowolnymi przyborami szkolnymi i zwrócić do biura Caritas przed końcem wakacji.

Akcję można też wspierać wpłacając pieniądze w siedzibie Caritas Archidiecezji Białostockiej, robiąc przelew, zatytułowany „Tornister Pełen Uśmiechów” na numer konta 66 1240 5211 1111 0000 4931 3527 lub klikając „Przekaż Darowiznę” na caritas.bialystok.pl