REKORDOWA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI. DZIĘKUJEMY!

Informacja pobrana z bialystok.caritas.pl – REKORDOWA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI. DZIĘKUJEMY!

Rekordowa była 14. Zbiórka Żywności, prowadzona przez Caritas Archidiecezji Białostockiej. Mieszkańcy regionu podarowali ponad 19 ton żywności.

Pani Katarzyna ma pięcioro dzieci na utrzymaniu. – Żyjemy tylko z zasiłku rodzinnego i mojej renty. Najstarsze dziecko ma piętnaście lat, najmłodsze siedem. Nie jest lekko, czasami brakuje podstawowych produktów.  Kobieta  jest jedną z pierwszych 200 osób, do których trafiła żywność zebrana w ramach 14. Ogólnopolskiej Zbiórki Żywności Caritas. – Dżemy, cukier, mąka, ser twarogowy, konserwy, słodycze przyprawy… dużo tego. Zrobię dzieciom niejeden obiad i będzie coś na święta – cieszy się pani Katarzyna.

Po raz pierwszy w pomoc przy wielkanocnej Zbiórce Żywności na terenie Archidiecezji Białostockiej zaangażowało się tak wiele osób – w 65 sklepach dyżurowało aż 780 wolontariuszy. Rekordowa okazała się też hojność mieszkańców regionu. W dwa dni (9 i 10 marca 2018 r.) podarowali aż 19 050, 937 kg żywności. To dowód na to, że zaangażowanie, nawet najmniejsze, każdego z nas, ma sens. W jedności siła – podsumował ks. Adam Kozikowski, dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej.

Ponad 10 ton żywności rozdysponuje Centrum Pomocy Samarytanin Caritas Archidiecezji Białostockiej. Dwa lata temu po paczki przychodziło około 200 osób i były to przeważnie rodziny wielodzietne. Teraz wydajemy przynajmniej 650 paczek w miesiącu, głównie dla osób samotnych i starszych. Cieszę się, że przed Wielkanocą możemy podarować im bogate paczki – powiedział  ks. Grzegorz Boraczewski, dyrektor Centrum Pomocy Samarytanin Caritas Archidiecezji Białostockiej. Tona żywności trafiła do Warsztatu Terapii Zajęciowej w Białymstoku,  Domu Matki i Dziecka w Supraślu oraz Katolickiego Ośrodka Wychowania i Terapii Uzależnień Metanoia. To instytucje Caritas Archidiecezji Białostockiej, których podopieczni codziennie korzystają z posiłków – śniadań, obiadów, kolacji. Dzięki darczyńcom, którzy zaangażowali się w Zbiórkę Żywności, placówki mają zabezpieczoną żywność z długim terminem ważności na co najmniej kilka miesięcy.  Kolejne 8 ton rozdysponują Parafialne Zespoły Caritas w Białymstoku, Sokółce czy Wasilkowie – przygotują i rozdadzą wielkanocne paczki żywnościowe dla samotnych i potrzebujących ze swoich parafii.

zbiorka grafika podsumowanie