Różaniec do Granic w ostępach Puszczy Białowieskiej

Informacja pobrana z sw.teresa.bialowieza.pl – Różaniec do Granic w ostępach Puszczy Białowieskiej

Różaniec do Granic w ostępach Puszczy Białowieskiej

W imieniu własnym, moich parafian i gości składam serdeczne podziękowania:

• Panu Nadleśniczemu Dariuszowi Skirko i pracownikom Nadleśnictwa Białowieża,
  • Pani Dyrektor Olimpii Pabian i pracownikom Białowieskiego Parku Narodowego,
  • Dyrektorom Technikum Leśnego Panu Mariuszowi Tokajukowi i Pani Annie Kulbackiej, wszystkim zaangażowanym pracownikom i uczniom tej szkoły,
  • Panu Komendantowi, płk. Markowi Bielawskiemu, i jego podwładnym z Placówki Straży Granicznej w Białowieży,
  • Panu nadkom. Tomaszowi Haraburdzie, Komendantowi Powiatowemu Policji w Hajnówce oraz policjantom z Posterunku Policji w Białowieży.

Państwa bezinteresowna pomoc i życzliwość pomogły nam w sprawnym zorganizowaniu Różańca do Granic w naszej parafii i przyjęciu tak wielkiej liczby pielgrzymów.

Ks. Bogdan Popławski

Relacja ze wspólnej modlitwy

Białowieski kościół pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus był jednym z ponad 300 kościołów stacyjnych w Polsce, które zapraszały do wspólnej modlitwy. Przez internetowe strony Różańca do Granic przyjazd do Białowieży zadeklarowały 904 osoby! Przybyło jak szacujemy około 800 pielgrzymów, a dodatkowych kilkudziesięciu pielgrzymów indywidualnych skierowaliśmy do sąsiedniej parafii w Narewce pw. św. Jana Chrzciciela.

Do Białowieży przybyły cztery grupy autokarowe z Warszawy (3 z parafii św. Łukasza Ewangelisty oraz Pielgrzymka Maryjna), dwie z Klembowa, po jednej z Mińska Mazowieckiego, Radzymina, Milanówka, Hodyszewa, duża grupa z Białegostoku i wielu pielgrzymów indywidualnych. Ci ostatni zazwyczaj przyjechali samochodami osobowymi, ale były także rodziny na rowerach. Pielgrzymom towarzyszyło sześciu kapłanów i diakon.

Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył ks. Bogdan Popławski, proboszcz białowieski, a homilię wygłosił ks. Jacek Zakrzewski SAC z Hodyszewa. Po Mszy świętej, adoracji Najświętszego Sakramentu i odmówieniu Litanii Loretańskiej, pielgrzymi udali się do auli pobliskiego Technikum Leśnego na herbatę i krótki odpoczynek.

Podczas przerwy ustał deszcz, padający od rana, i wyszło słońce. Przy dobrej pogodzie, o godz. 13.30, pielgrzymi zostali przez naszych przewodników oraz wolontariuszy (uczniów Technikum Leśnego) rozwiezieni do siedmiu miejsc modlitwy w ostępach Puszczy Białowieskiej (pokazanych na mapie):

(1) wiata turystyczna Sacówka (1 km od granicy z Białorusią);

(2) wiata turystyczna w dolinie rzeki Narewki (0,5 km od granicy);

(3) Ośrodek Edukacji Leśnej „Jagiellońskie” (0,5 km od granicy);

(4) droga Kamieniecka (przy pasie granicznym);

(5) krzyż upamiętniający obóz powstańców 1864 roku przy Trybie Pacowskim (2 km od granicy);

(6) Uroczysko Przewłoka w dolinie rzeki Leśnej (1 km od granicy);

(7) Uroczysko Filipówka przy Starej Białowieży (9,5 km od granicy).

Ósmym miejscem był białowieski kościół, gdzie na modlitwę różańcową pozostały osoby starsze.

Różaniec święty cztery części odmówione w intencji Polski i świata, o pokój i nawrócenie, za rodziny, za wszystkich cierpiących, a także w osobistych intencjach pielgrzymów trwał ponad dwie godziny, przy pięknej pogodzie, w kilku miejscach także przy rozpalonych ogniskach, przygotowanych przez leśników.

Do kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Narewce przybyli pielgrzymi indywidualni z Warszawy, Ciechanowa, Piaseczna, Sokołowa Podlaskiego, Nysy i Wrocławia. Po Mszy świętej i krótkim odpoczynku przy herbacie, pielgrzymi pojechali do dwóch miejsc modlitwy przy granicy: do Uroczyska Czoło w północnej części Białowieskiego Parku Narodowego i nad zbiornik wodny Siemianówka. Trzecia grupa odmawiała Różaniec w narewkowskim kościele.

Przyjazd tak wielkiej liczby pielgrzymów i ich żarliwa modlitwa były dla nas wielką łaską. Nasz Różaniec do Granic objął łącznie aż 40 kilometrów granicy państwowej przecinającej ostępy leśne Puszczy Białowieskiej! Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy do nas przybyli. Niech Was Pan błogosławi i strzeże, a Matka Boża osłania płaszczem swej nieustannej opieki.

Prośba do pielgrzymów

Kochani Pielgrzymi! Prosimy o podzielenie się z nami zdjęciami z wydarzenia w Białowieży. Będziemy Państwu wdzięczni za przysłanie zdjęć na adres mailowy parafii: kancelaria@sw.teresa.bialowieza.pl

Dziękujemy!

Galeria zdjęć: