XX lat Akcji Katolickiej

Informacja pobrana z akcja-katolicka.bialystok.opoka.org.pl – XX lat Akcji Katolickiej

XX lat Akcji Katolickiej

P9251696Dnia 25 września 2016 r. Akcja Katolicka Archidiecezji Białostockiej obchodziła 20-lecie powstania. Obchody jubileuszowe zgromadziły członków Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej z Archidiecezji wraz z księżmi asystentami. Miały charakter religijno – naukowy. Zainaugurowane zostały uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem ks. abp. Edwarda Ozorowskiego, Metropolity Białostockiego, w kościele pw. św. Rocha w Białymstoku. Po wspólnej modlitwie uczestnicy udali się do Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury „Spodki” na konferencję.

Otwarcie sesji nastąpiło po słowach powitania p. Teresy Niewińskiej, prezesa Zarządu AIAK i ks. prałata Tadeusza Żdanuka, asystenta kościelnego Akcji Katolickiej Archidiecezji Białostockiej. Przesłanie p. Urszuli Furtak, prezesa Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej odczytała p. Elżbieta Olejnik. „Akcja Katolicka powinna sięgać po młode wino. Nie wolno słuchać egoizmu, stawać się aktywistami. Akcja to dusza Kościoła. Jej członkowie winni starać się przeobrażać świat”- usłyszeli zebrani. W podobnym tonie przebiegało wystąpienie ks. T. Żdanuka. W swojej refleksji nt. „To już 20 lat minęło…” Prelegent podkreślał, że czysty aktywizm członków AK to za mało. Potrzeba formacji, kształtującej elity. Następnie dr  hab. Edwin Kożniewski, dzięki multimedialnej prezentacji „20 lat Akcji Katolickiej Archidiecezji Białostockiej” przybliżył historię AK. Na koniec miejsce Akcji Katolickiej w duszpasterskiej misji Kościoła omówił ks. bp dr hab. Henryk Ciereszko w prelekcji „Akcja Katolicka w służbie Kościołowi Białostockiemu – zadania w świetle rozszerzania kultu Miłosierdzia Bożego”.