Ogólnopolski Konkurs Młodych Organistów im. Franciszka Karpińskiego

Informacja pobrana z akcja-katolicka.bialystok.opoka.org.pl – Ogólnopolski Konkurs Młodych Organistów im. Franciszka Karpińskiego

Ogólnopolski Konkurs Młodych Organistów im. Franciszka Karpińskiego

20161022 185537 resizedW dniach 20-22 października 2016 roku Akcja Katolicka po raz siódmy zorganizowała Ogólnopolski Konkurs Młodych Organistów im. Franciszka Karpińskiego.

Do Konkursu zgłosiło się 18 uczniów ze Szkół Muzycznych m. in. z Opola, Warszawy, Tarnowa, Suwałk, Rybnika, Katowic, Bielsko – Białej i Krakowa.

Konkurs rozpoczął się uroczystą Mszą świętą w Parafii Matki Bożej Fatimskiej w Białymstoku oraz koncertem inauguracyjnym w wykonaniu Scholi Gregoriana Sancti Casimiri pod dyr. Mariusza Perkowskiego oraz Jurora konkursu, organisty Dariusza Hajdukiewicza.

W sobotnich przesłuchaniach wzięło udział 17 kandydatów, których oceniało zacne Jury w składzie: Przewodniczący – prof. Julian Gembalski (Katowice), Marietta Kruzel – Sosnowska (Warszawa), Maria Terlecka (Białystok) i Dariusz Hajdukiewicz (Białystok).

Wszyscy kandydaci prezentowali bardzo wysoki poziom umiejętności gry na organach, ogromną dojrzałość muzyczną, zrozumienie poszczególnych utworów i wspaniałe przygotowanie techniczne.

Ogólnie przesłuchania konkursowe dały Jury ogromną satysfakcję ponieważ wszystkie prezentacje były na bardzo wysokim i jednocześnie wyrównanym poziomie.

Tegoroczna edycja Konkursu zakończyła się w sobotę 22 października Mszą świętą po której nastąpiło ogłoszenie wyników, wręczenie nagród oraz koncert laureatów.

Po zsumowaniu punktacji Jury postanowiło wyłonić laureatów i przyznać następujące nagrody:

III miejsce – nagrodę w wysokości 500zł otrzymał: Jakub Kapała – kl. VI – Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. I. J. Paderewskiego w Tarnowie, pedagog: Wiesław Kaczor

II miejsce – nagrodę w wysokości 1000 zł otrzymała: Magdalena Lewoc – kl. VI – Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, pedagog: Jarosław Wróblewski

I miejsce – nagrodę w wysokości 1500 zł, Statuetkę Franciszka Karpińskiego oraz tytuł Laureata otrzymał: Szymon Jarzyna – kl. II – Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku, pedagog: Elżbieta Włosek-Żurawiecka