Lost Place / Metanoia – zapraszamy na wernisaż

Informacja pobrana z bialystok.caritas.pl – Lost Place / Metanoia – zapraszamy na wernisaż

Zapraszamy na wystawę fotografii Kamila Śleszyńskiego Lost Place / Metanoia 6 kwietnia 2017 o godz. 18:00 do Małej Galerii BOK – Białostocki Ośrodek Kultury, przy ul. Legionowej 5. Wystawa będzie czynna do 24 kwietnia 2017.

„Wyobraźcie sobie wysypisko śmieci. Tak jeszcze do niedawna wyglądało nasze życie”.

Głęboki, ciemny las w środku Puszczy Knyszyńskiej. Bez potrzeby raczej nikt się tutaj nie zapuszcza. Rząd opuszczonych budynków nie zaprasza do odwiedzin. Kiedyś były tu zakłady, w których produkowano sprzęty AGD i maszyny rolnicze. To miejsce tajemnicze i do dziś nie do końca poznane, ale niektórzy uśmiechają się pod nosem: Przecież to fabryka broni. Krążą o nim legendy. Pewnie nigdy się nie dowiemy, co naprawdę działo się w kilkunastu dobrze zamaskowanych, betonowych magazynach. Może składowano tu broń z ZSRR, może ją produkowano, a może było tu tajne laboratorium? Dziś po dawnej świetności zakładu nie został nawet ślad. Jeśli ktoś zapuści się w te rejony, zobaczy opuszczone budynki bez szyb, z porozrzucanymi na podłodze dokumentami, starymi książkami i instrukcjami obsługi maszyn. Z zapomnianymi meblami. Budynki dobrze wyglądają już tylko z lotu ptaka, tworząc układ prostokątów niczym mozaikę, w której wszystko do siebie pasuje.

Jest tam jednak miejsce, które wciąż żyje. W dawnym budynku administracji znajduje się azyl dla młodych ludzi, nazywanych przez niektórych trudną młodzieżą. Z daleka niczym się nie wyróżniających, z bliska – tak samo niekompletnych i niepoukładanych jak te budynki. W pewnym momencie opuszczonych. Ale nie niepotrzebnych, bo o nich ktoś chciał zawalczyć i sami chcieli zawalczyć o siebie. Na ich drodze pojawiła się Metanoia – istniejące od 17 lat miejsce bez adresu. Katolicki Ośrodek Wychowania i Terapii Uzależnień działa pod skrzydłami białostockiej Caritas i niesie pomoc młodzieży uzależnionej od środków odurzających i alkoholu. To przystań dla tych, których życie już na starcie nie oszczędzało. Mury dawnego zakładu utrudniają do niej dostęp i czynią ją praktycznie niewidzialną. Nic dziwnego, skoro ma to być azyl. Bez starych przyzwyczajeń, przyjaciół i narkotyków. Bez okazji do tego, żeby zbłądzić. To azyl, w którym młodzi ludzie muszą na nowo uczyć się życia. Współistnienia w społeczeństwie. Tego, że są osoby, którym mogą zaufać. I że nie muszą liczyć tylko na siebie. To miejsce, w którym nosi się wielkie, drewniane klucze – i tylko wtajemniczeni wiedzą dlaczego. Miejsce, w którym mosiężny dzwonek wyznacza rytm dnia. I wprowadza w ich życie pewien schemat, który sprawia, że znów mogą wierzyć w przyszłość. Bo wiedzą, że będą ją mieć.

Tekst: Urszula Śleszyńska

Kamil Śleszyński (ur. 1982) stypendysta Marszałka Województwa Podlaskiego, wyróżniony w konkursie Projekt Przetwórnia (2015), laureat programu Debuts (2016), finalista konkursu FotoFilmic’16 (2016).
www.kamilsleszynski.com

Wystawy zbiorowe:
2017 – FotoFilmic’16 Traveling Exhibition, Burrard Arts Foundation, Vancouver, Canada (nadchodząca)
2017 – FotoFilmic’16 Traveling Exhibition, Photobook Melbourne, Melbourne, Australia (nadchodząca)
2016 – FotoFilmic’16 Traveling Exhibition, DNJ Gallery, Los Angeles, USA
2016 – Debuts, DCF „Domek Romański”, Wrocław
2016 – Debuts, Andel’s Hotel, Fotofestiwal Łódź

Wybrane publikacje:
Debuts 2016
Dienacht Magazine – blog
Prism Photo Magazine
Positive Magazine
Prison Photography
Document EAST
aCurator – blog
Mono Mag
Square Space Magazine
Digital Camera
FK Magazine
Oitzarisme
1:1 Photo Magazine

Organizator: Białostocki Ośrodek Kultury
Partner: Caritas Białystok
Patroni medialni: Gazeta Wyborcza, Gazeta Wyborcza Białystok, SzerokiKadr.pl, BIA24.pl, BialystokOnline.pl

Źródło: http://bok.bialystok.pl/wydarzenia/wydarzenie/lostplace/