SYMPOZJUM W SEJMIE RP

Informacja pobrana z bialystok.oaza.pl/dk – SYMPOZJUM W SEJMIE RP

WP_20170318_09_24_06_ProW dniu 18 marca 2017 r., z inicjatywy „Parlamentarnego Zespołu Członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich”, w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyło się Sympozjum pt. „ Ks. Franciszek Blachnicki – wychowawca wolnych ludzi”. W tym wielkim wydarzeniu wzięła udział dziesięcioosobowa delegacja członków Ruchu Światło Życie z naszej diecezji.

Sympozjum to uświetnili swym udziałem przedstawiciele Episkopatu Polski: Kardynał Kazimierz Nycz, biskup Tadeusz Bronakowski – Przewodniczący  Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości, biskup Piotr Turzyński – oddany sercem Ruchowi Światło Życie (nadal posługujący jako moderator na Oazach Domowego Kościoła).

Ponadto, oprócz wielu parlamentarzystów, gośćmi (i prelegentami) byli przedstawiciele najwyższych władz państwowych, m.in.  reprezentujący Prezydenta RP Szef Kancelarii Prezydenta  – min. Andrzej Dera, przedstawiciel  Kancelarii Pani Premier – min. Henryk Kowalczyk (obaj są aktywnymi członkami Domowego Kościoła), Adam Podgórski – Zastępca Szefa Kancelarii Sejmu RP oraz Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.

Wystąpienia prelegentów uświadomiły uczestnikom sympozjum, jak wielkie owoce w życiu społecznym naszego kraju zrodziły się z działalności Sługi Bożego Franciszka Blachnickiego i z dzieł przez niego zapoczątkowanych. Przywoływano słowa ks. Blachnickiego, w których wzywał ludzi Kościoła powszechnego do angażowania się w życie społeczne i polityczne kraju (co jak widać z tej relacji – aktualnie dzieje się na naszych oczach), wskazując, iż taka postawa jest niezbędna jeśli chce się osiągnąć przemiany społeczne, których wynikiem byłoby kształtowanie ludzi wolnych. Wolność była przez ks. Franciszka rozumiana bardzo szeroko – nie tylko w obszarach zewnętrznych, ale też jako wolność wewnętrzna – od wszelkich zniewoleń i lęku przed stawaniem w obronie wartości zapewniających godność człowieka. Blachnicki już wtedy, prowadząc walkę z panoszącą się w Polsce ideologią komunistyczną, dostrzegał także zagrożenia występujące w zachodnich społeczeństwach ulegających konsumpcjonizmowi, które to zjawisko postrzegał jako formę zniewolenia ducha.

Przy okazji sympozjum, została otwarta w hallu Sejmu RP wystawa przedstawiająca działalność ks. Blachnickiego. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: Moderator Generalny Ruchu Światło – Życie ks. Marek Sędek, Kardynał Kazimierz Nycz, min. Andrzej Dera,– min. Henryk Kowalczyk,  min. Antoni Macierewicz oraz Adam Podgórski z Kancelarii Sejmu. Wystawa zawierająca ciekawe informacje i zdjęcia dokumentalne, jak też interaktywną prezentację będzie przybliżała parlamentarzystom i odwiedzającym Sejm, postać i dzieła naszego Założyciela.

Ela i Tomek Wiszowaci