Płomień Miłosierdzia – podsumowanie WDPD

Informacja pobrana z bialystok.caritas.pl – Płomień Miłosierdzia – podsumowanie WDPD

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom dobiega końca. Tegoroczna XXIII edycja przebiegała pod hasłem „Płomień miłosierdzia” i była realizowana we współpracy z Telewizją Polską.

Po raz pierwszy wigilijna świeca Caritas pojawiła się w naszych domach w 1994 roku. Od tamtej pory, każdego roku, na milionach wigilijnych stołów płonie świeca   Dzieła Pomocy Dzieciom. Dzięki niej corocznie setki dzieci w naszej  archidiecezji otrzymuje pomoc w wyżywieniu, edukacji i wypoczynku. Dzięki tym środkom białostocka Caritas zakupiła w ubiegłym roku 850 plecaków w ramach akcji „Tornister pełen uśmiechów”.

„Jest to cegiełka, jest to forma konkretnej, realnej pomocy niesionej dla najmłodszych, dla rodzin. Ta świeca łączy nas we wspólnej trosce o najsłabszych” – mówił  ks. Adam Kozikowski, dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej. Ponadto 10 groszy z każdej świecy przeznaczane jest na pomoc dzieciom z zagranicy, w tym roku wsparciem zostaną objęte dzieci uchodźców z Syrii i Iraku.

Uroczysta inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom miała miejsce 27 listopada na terenie parafii świętego Kazimierza w Białymstoku. Wzięli w niej udział przedstawiciele Caritas, Eleos i Diakonii, którzy na znak solidarności z potrzebującymi, zapalili trzy świece, a najmłodsi podopiecznymi tych organizacji wspólnie ubrali choinkę. „Jest to bardzo ważne, aby pomagać ludziom, ale także pokazywać dobre relacje między kościołami, między ludźmi” – mówił Marek Masalski, dyrektor Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia Eleos. „To ważne, że chcemy coś razem robić dla Kościoła, dla drugiego człowieka, mamy wspólne cele i to nas łączy” – dodał ks. Tomasz Wigłasz, duszpasterz białostockich ewangelików.

Inauguracji towarzyszył przemarsz orkiestry Franciszka Mocarskiego wokół Kościoła oraz koncert „Płomień miłosierdzia”. Na scenie wystąpili m.in.: podopieczni Eleos, Chór chłopięcy i schola z parafii św. Kazimierza, rodzina państwa Trojanowskich, uczniowie Studium Wokalno-Aktorskiego, Dorota Hermanowicz i uczniowie Szkoły Dźwięków VOC, Tadeusz Doroszko z zespołem Ewa Band. Była również gra na ligawie i taniec flamenco w wykonaniu zespołu Rosa Tardia. Był również słodki poczęstunek ufundowany przez Cukiernię Romana Dmowskiego i Piekarnię Kraska.

Podczas trwania kampanii Caritas Archidiecezji Białostockiej rozprowadziła około 25 tysięcy wigilijnych świec. W tym roku w Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom można włączyć się wysyłając SMS z hasłem METANOIA na numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) – SMS będzie aktywny do 6 stycznia 2017 r. lub przez wpłatę na konto Caritas: 66 1240 5211 1111 0000 4931 3527 z dopiskiem Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, to dzięki Waszemu wsparciu nasi najmłodsi podopieczni uzyskują fachową pomoc w trudnych sytuacjach życiowych.

Krótka historia Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom

Pomysł Wigilijnej Świecy Caritas zrodził się w 1993 roku w ośrodku pomocy dzieciom niepełnosprawnym w Rusinowicach. W tym samym roku świece Caritas zapłonęły na stołach polskich domów w zaledwie kilku diecezjach. Rok później, światło Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom zajaśniało już na stołach wigilijnych w całej Polsce. Tylko podczas 1 edycji akcji w 2004 roku rozprowadzono 4,5 miliona świec. Dzięki akcji Caritas od 23 lat pomoc otrzymało kilka milionów dzieci z ubogich rodzin.

W 1997 roku do akcji Caritas z ideą betlejemskiego światła pokoju przyłączyli się harcerze ZHP, dzięki temu świeca Caritas docierała m.in. do Prymasa Polski, Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów, Prezydenta RP, Sejmu i Senatu .

Od 2000 roku Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom jest wspólnym, ekumenicznym dziełem tworzonym przez Caritas Kościoła Katolickiego, Diakonię Kościoła Ewangelickiego i Eleos Kościoła Prawosławnego.