OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE IV NIEDZIELA ADWENTU (18.12.2016r.)

Informacja pobrana z florianbialystok.blogspot.com – OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE IV NIEDZIELA ADWENTU (18.12.2016r.)


OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

IV NIEDZIELA ADWENTU

(18.12.2016r.)

1.     Coraz bliżej jest do uroczystości Narodzenia Pańskiego. W sobotę jest Wigilia – tego dnia Msza Święta będzie odprawiona tylko o godz. 7.00. Nie będzie Mszy Świętej wieczornej. Potem kolejne świąteczne dni. Czy do ich przeżywania jesteśmy dobrze, po chrześcijańsku przygotowani? Narodzenie Dzieciątka Jezus powinniśmy świętować radośnie i z czystym sercem; przede wszystkim niech to będzie przeżycie religijne. Pamiętajmy, że Pan Bóg wkracza w naszą historię i przez to nadaje naszemu życiu Boży wymiar. Pamiętajmy, że Słowo, które stało się Ciałem, jest obecne pośród nas, zamieszkało między nami na zawsze.

2.     Liturgiczny obchód pamiątki narodzenia Chrystusa rozpoczniemy od Pasterki, czyli Mszy Świętej sprawowanej o północy z soboty 24 grudnia, na niedzielę 25 grudnia. Wcześniej w naszych domach, wspólnotach rodzinnych zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Niech to będzie okazja, może jedyna w roku, do pojednania, zgody, wyciągnięcia przyjaznej dłoni do kogoś z bliskich, znajomych, w sąsiedztwie. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszy wspólna modlitwa, lektura fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Zbawiciela świata (Ewangelia wg św. Łukasza), łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd i pastorałek. Kategorycznie nie stawiamy na wigilijnym stole alkoholu i tradycyjnie zachowajmy wstrzemięźliwość od potraw mięsnych, choć post ten nie jest już obowiązkowy.

3.     Przy wigilijnym stole pamiętajmy o ludziach biednych i samotnych. Utrwalone w naszej tradycji dodatkowe miejsce wcale nie musi pozostać puste. Niech czas Bożego narodzenia będzie przepełniony chrześcijańską wzajemną życzliwością i dobrocią. Pamięcią obejmijmy również tych, którzy już od nas odeszli do domu Ojca, a żyli z nami, kochali nas i dla nas się trudzili.

4.     W tym duchu przyjdźmy na Pasterkę do naszej parafialnej świątyni. Tak czynili nasi ojcowie i my chcemy być wierni tej tradycji. Radośnie i we wspólnocie uczcijmy przychodzącego Pana.

5.     W pierwszy dzień Świąt nie będzie Mszy Świętej o godz. 7.00, pozostałe Msze Święte według porządku niedzielnego.

6.     Przy wyjściu z kaplicy można zaopatrywać się w poświęcone opłatki wigilijne. Ofiary składane przy tej okazji będą przeznaczone na budowę naszego Kościoła.

7.     Caritas Archidiecezji Białostockiej, Fundacja im. Rodziny Czarneckich oraz Zespół Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia, serdecznie zapraszają wszystkie osoby ubogie, samotne, starsze oraz rodziny wielodzietne na Wigilię dla potrzebujących, która odbędzie się dnia 24 grudnia 2016 roku. Wspólny posiłek, kolędowanie oraz modlitwa odbędą się w budynku Zespołu Szkół Katolickich przy ul. Kościelnej 3 w Białymstoku o godzinie 14.00. Swoja obecnością zaszczycą nas Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Edward Ozorowski Metropolita Białostocki oraz przedstawiciele władz miasta Białegostoku. Wszystkie osoby, które przyjdą na nasze wspólne świętowanie, otrzymają ciepły posiłek przygotowany przez Fundację im. Rodziny Czarneckich oraz drobny, słodki upominek z życzeniami od Organizatorów wydarzenia.