OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE I NIEDZIELA ADWENTU (4.12.2016r.)

Informacja pobrana z florianbialystok.blogspot.com – OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE I NIEDZIELA ADWENTU (4.12.2016r.)OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

I NIEDZIELA ADWENTU

(4.12.2016r.)

1.     Dziś przeżywamy drugą niedzielę Adwentu. Niech ten święty czas mobilizuje każdego do duchowej odnowy, zacieśniania więzi z Panem Bogiem i braćmi. Przygotowujemy się bowiem na spotkanie z Panem, który z miłości do nas przyjmuje na siebie nasze człowieczeństwo, aby je przemienić, uświęcić. Nie pozwólmy, aby religijny charakter Adwentu zagłuszyły nachalne, głośne reklamy i przedświąteczna gorączka panująca w marketach.

2.     W dzisiejszą niedzielę przypada Dzień Modlitw i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Po Mszach Świętych są zbierane ofiary do puszek na ten cel.

3.     W czwartek, 8 grudnia, przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Pochylamy się nad tajemnicą wiary, która mówi, że Pan Bóg, wybierając Maryję na Matkę swego Syna, zachował Ją od grzechu pierworodnego. Msze Święte tego dnia będą odprawione o godz. 7.00, 9.00 i 17.00. Od godz. 12.00 do 13.00 odbędzie się Adoracja Najświętszego Sakramentu w godzinie łaski.

4.     Przy wyjściu z kaplicy Caritas rozprowadza świece pod hasłem: „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom – Płomień Miłosierdzia”, dochód ze sprzedaży będzie przeznaczony jako pomoc ubogim rodzinom z naszej parafii.

5.     Również przy wyjściu z kaplicy można nabywać poświęcone opłatki wigilijne. Ofiary składane przy tej okazji będą przeznaczone na budowę naszego Kościoła. W tygodniu opłatki można nabywać w kancelarii, w godzinach urzędowania. Nikt nie jest upoważniony do roznoszenia opłatków po domach.

6.     W sobotę, 10 grudnia od godz. 9.00 odbędą się odwiedziny chorych w naszej parafii. Zapisy w zakrystii i kancelarii.

7.     W przyszłą niedzielę we Mszy Św. o godz. 10.30 będą uczestniczyć uczniowie klas III SP przygotowujący się do I Komunii Św. Na zakończenie Mszy Świętej będą poświęcone medaliki. A we Mszy Świętej o godz. 12.00 będą uczestniczyli uczniowie klas III Gimnazjum przygotowujący się do Bierzmowania.

8.     W zakrystii można nabyć grudniowy numer: „Drogi Miłosierdzia”.

9.     Organizatorzy Akcji Szlachetna Paczka, której pomysłodawcą jest ks. Jacek Stryczek, poszukują darczyńców, którzy z okazji Świąt Bożego Narodzenia zechcą pomóc rodzinom znajdującym się w bardzo trudnych warunkach materialnych.  Aby włączyć się do projektu wystarczy wejść na stronę www.szlachetnapaczka.pli wybrać sposób w jaki chcemy pomóc.

10.     AKADEMICKE REKOLEKCJE ADWENTOWE odbędą się w dniach 11 – 12 – 13 grudnia (niedziela – poniedziałek – wtorek), codziennie o godz. 19.30, w kościele NMP Matki Kościoła przy ul. Pogodnej 63. Poprowadzi je o. Robert Leżohupski franciszkanin, pracownik Penitencjarii Apostolskiej w Rzymie.

11.    SPOTKANIE OPŁATKOWE środowiska akademickiego Białegostoku odbędzie się dnia 14 grudnia (środa) o godz. 19.00 w Auli Wielkiej Pałacu Branickich. W programie przewidziany jest koncert opłatkowy w wykonaniu Tria Jazzowego z saksofonem oraz Chóru Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku pod dyrekcją Anny Moniuszko.

Do udziału w powyższych wydarzeniach zapraszamy pracowników, studentów i absolwentów wszystkich białostockich uczelni. Informacje znajdują się również na plakatach oraz stronie internetowej Duszpasterstwa Akademickiego.

12.Klub Inteligencji Katolickiej w Białymstoku zaprasza na REKOLEKCJE ADWENTOWE 2016. Prowadzi Ojciec Maciej Zięba OP. Msze św. z homilią w kościele Św. Wojciecha w dniach: Piątek, Sobota 16, 17 XII godz. 19.00, Niedziela 18 XII godz. 19.15. Dodatkowo spotkanie z o. Maciejem Zięba OP w sobotę 17 grudnia o godz. 16.00 w sali konferencyjnej Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego, ul. Warszawska 48. Temat spotkania „Katolik w dryfującej Europie” – wstęp wolny.

13.  Adwentowy dzień skupienia małżeństw niesakramentalnych pod hasłem „Być bliżej Boga” odbędzie się dnia 11 grudnia 2016 roku o godz. 17.00 w dolnym kościele Ducha Świętego w Białymstoku (ul. Sybiraków). W programie niedzielna Eucharystia z homilią oraz spotkanie adwentowe. Spotkania małżeństw niesakramentalnych odbywają się w dolnym kościele Ducha Świętego w Białymstoku w każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 17.00.

14.   „IDŹCIE I GŁOŚCIE EWANGELIĘ” To tytuł wystawy ikon współczesnych, która zagości w siedzibie Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku od 7 grudnia 2016r. do 9 stycznia 2017r. Projekt realizowany jest przez twórców, którzy swoim malarstwem ikonograficznych włączają się w obchody Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Wystawa prezentuje ponad 100 ikon powstałych w Pracowni Droga Ikony w Warszawie oraz w Pracowni Działań Twórczych w Poznaniu. Zaprezentowane na wystawie ikony są efektem kilkuletniej pracy twórców, którzy pragną podzielić się swoja wiarą i przekazać ją innym poprzez zapisane na desce Słowo Boże. Nawiązują w ten sposób do starej chrześcijańskiej tradycji pisania ikon, zachowanej i doskonalonej w Kościołach Wschodnich, utrzymanej w kanonie ikonograficznym oraz opartej na dawnych technikach – temperze żółtkowej i złoceniach. Prezentowane ikony to święte oblicza Chrystusa, Matki Bożej i Świętych Pańskich oraz wydarzenia znane nam zarówno ze Starego, jak i Nowego Testamentu. Ukazane na desce i oświetlone złotem przyciągają naszą uwagę, odsłaniając ukryta w symbolach prawdę o Bogu, który stał się Człowiekiem dla naszego zbawienia. Przyjdźcie i zobaczcie… Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku, ul. Warszawska 48. Wernisaż 7 grudnia 2016 (środa): 17.00 – otwarcie wystawy. Wystawa czynna od 8 grudnia 2016r. do 9 stycznia 2017r.: poniedziałek-wtorek w godz. 9.00-13.30, środa w godz. 13.00-17.30, czwartek-piątek w godz. 9.00-13.00. Wystawa była prezentowana w lipcu w parafii św. Szczepana Pierwszego Męczennika w Warszawie, we wrześniu w Pracownia Działań Twórczych – Galeria U Jezuitów w Poznaniu a w październiku w podziemiach Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie. DROGA IKONY gromadzi środowisko twórców ikonopisarzy dzielących pragnienie podawania, poprzez wiarę i sztukę, ścieżka chrześcijańskiej tradycji ikonopisania, tj. wykonywania świętych wizerunków. Grupa powstała jako inicjatywa formacyjno-artystyczna, pod kierownictwem o. Jacka Wróbla SJ, rozwijana od 2001 r. przy jezuickich ośrodkach duszpasterskich w Warszawie. Aktywność środowiska ogniskuje się na animowaniu dwóch pracowni – w Warszawie i Poznaniu – ale swoimi oddziaływaniem obejmuje cała Polskę. Główna inicjatywa Drogi Ikony jest organizowanie warsztatów służących zgłębianiu ducha i technik tworzenia ikony, przeznaczonych dla szerokiego grona zainteresowanych. Chcemy przede wszystkim umożliwiając aktywne spotkanie z ikona osobom poszukującym chrześcijańskiego ducha w twórczości. Poznanie teologicznej głębi ikony oraz jej tradycyjnych technik warsztatowych ma na celu rozwijanie umiejętności ikonopisania jako osobistej modlitwy twórców, której owoc następnie służy modlitwie innych. Jej działalność skupia sie na organizowaniu warsztatów ikonopisania i pokrewnych im zajęć z rzemiosła artystycznego, a także na organizacji spotkań służących popularyzacji ikony czerpiącej z chrześcijańskiej tradycji Wschodu i Zachodu. Więcej na blogu: www.drogaikony.org.ploraz na www.galeriaujezuitow.pl

15. Dnia 9 grudnia o godzinie 17.30 w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej przy ulicy Kościelnej 1A odbędzie się koncert krakowskiego artysty i pieśniarza Leszka Długosza. Wystąpi on z programem pod tytułem „Panie, kto mieszkać w domu Twoim będzie…”, złożonym z pieśni i psalmów Franciszka Karpińskiego. Koncert poprzedzi prelekcja Waldemara Smaszcza, krytyka literackiego, o życiu i twórczości Franciszka Karpińskiego. Wstęp wolny.

16.  W tym tygodniu patronują nam:

·        4 grudnia – Św. Barbara Dziewica i Męczennica;

·        6 grudnia – Św. Mikołaj Biskup;

·        7 grudnia – Św. Ambroży Biskup i Doktor Kościoła;