2016-10-11 Wtorek – Rozważania

Informacja pobrana z rkalinowski.pl – 2016-10-11 Wtorek – Rozważania

2016-10-11Łk 11,37-41
PEWIEN FARYZEUSZ ZAPROSIŁ JEZUSA DO SIEBIE NA OBIAD. POSZEDŁ WIĘC I ZAJĄŁ MIEJSCE ZA STOŁEM. LECZ FARYZEUSZ, WIDZĄC TO, WYRAZIŁ ZDZIWIENIE, ŻE NIE OBMYŁ WPIERW RĄK PRZED POSIŁKIEM. NA TO RZEKŁ PAN DO NIEGO: WŁAŚNIE WY, FARYZEUSZE, DBACIE O CZYSTOŚĆ ZEWNĘTRZNEJ STRONY KIELICHA I MISY, A WASZE WNĘTRZE PEŁNE JEST ZDZIERSTWA I NIEGODZIWOŚCI. NIEROZUMNI! CZYŻ STWÓRCA ZEWNĘTRZNEJ STRONY NIE UCZYNIŁ TAKŻE WNĘTRZA? RACZEJ DAJCIE TO, CO JEST WEWNĄTRZ, NA JAŁMUŻNĘ, A ZARAZ WSZYSTKO BĘDZIE DLA WAS CZYSTE.
Po pierwsze, nie wszyscy faryzeusze byli skończonymi draniami. Byli tam też porządni ludzie. Ewangelia mówi nam choćby o Józefie z Arymatei, który ofiarował swój grób Jezusowi. Także faryzeusz z dzisiejszej Ewangelii nie przekreśla Jezusa na starcie. Zapraszając Go do swego domu daję Chrystusowi szansę. Wygląda na to, że nie chce kierować się krążącymi w jego środowisku opiniami o Cieśli z Nazaretu. Che się przekonać sam. I to mu się chwali.
Po drugie, Jezus nie gardzi gościną. Jemu nie przeszkadza ani stronnictwo ani ugrupowanie ani poglądy. Ważny jest konkretny człowiek, który ma pragnienie spotkania z Nim. Ale to nie znaczy, że na wszystko Chrystus patrzy pobłażliwie, albo przymyka oko w imię tzw. poprawności politycznej. Jezus także będąc „w gościach” potrafi wyłożyć „kawę na ławę” i powiedzieć człowiekowi prosto w oczy co z nim nie jest w porządku. Trochę niegrzeczny ten Pan Jezus…
Zbierając. Wszyscy jesteśmy faryzeuszami. W każdym z nas jest coś z faryzejskiej nieuczciwości i dwulicowości. Ale to nie przeszkadza Jezusowi by się z nami spotkać. Tylko Go zaprośmy w gościnę w nasze nieuporządkowane życie. Nie spodziewajmy się jednak, że uda nam się Go przekupić naszą życzliwością. Jezus przyjmie nasze zaproszenie, ale jednocześnie możemy być pewni, że wyłoży nam, co jest w życiu do remontu. Uczyni to z miłością, bez ironii, ale bardzo stanowczo. Jezu, w dyplomacji kariery Ty nie zrobisz. Ale wejdź w moje życie. Zajmij swoje miejsce i ucz mnie prawdziwego życia, wolnego od udawania i schematyzmu. Amen.
dobrego dnia 🙂