Informacje Duszpasterstwa Rodzin

Informacja pobrana z florianbialystok.blogspot.com – Informacje Duszpasterstwa Rodzin


Informacje Duszpasterstwa Rodzin
1. Przygotowanie do sakramentu małżeństwa:Miejscem przygotowania do sakramentu małżeństwa jest parafia /zob. Amoris laetitia, 206 i 209/. Amoris laetitia  zachęca do lepszego jakościowo przygotowania do sakramentu małżeństwa /”Ważniejsza jest jakość niż ilość” AL 207/. „Jest to rodzaj inicjacji do sakramentu małżeństwa” /AL 207/.
Etapy przygotowania do sakramentu małżeństwa:
Zgłoszenie się do kancelarii – przynajmniej 3 miesiące przed ślubem
Katechezy przedmałżeńskie w Archidiecezji Białostockiej od 2017 roku:
a/ forma podstawowa: w parafiach – 5 spotkań + dzień skupienia. Dotychczasowy dzień skupienia zachowując swoją strukturę, staje się 6 spotkaniem katechez przedmałżeńskich. Tematy spotkań na katechezach: podane w materiałach. Parafie, które do tej pory nie organizowały katechez zachęcamy do organizowania takich katechez. Wszelką pomoc w organizowaniu oferuje Duszpasterstwo Rodzin.
b/ forma podstawowa – rozszerzona: organizowane przez Duszpasterstwo Rodzin: katechezy akademickie, w katedrze – 7 spotkań + dzień skupienia
c/ forma podstawowa – rozszerzona: „Wieczory dla zakochanych” – 10 spotkań + dzień skupienia – trzeba się wcześniej zapisać.
d/ forma nadzwyczajna: katechezy weekendowe: organizowane przez Duszpasterstwo Rodzin – sobota i niedziela /parafia na Wyżynach w Białymstoku/, przez Salezjanów – piątek i sobota /Różanystok/ i przez wspólnotę Kairos – piątek – niedziela /Hermanówka/. Tylko dla narzeczonych z Archidiecezji Białostockiej /aktualni parafianie – przynajmniej jedno/. Jeżeli są  z zagranicy, wtedy gdy dokumenty przygotowywane w parafii w Archidiecezji Białostockiej. Na te katechezy trzeba wcześniej się zapisać.
Rozmowa duszpasterska w kancelarii
Spowiedź przedślubna
Parafialne poradnie rodzinne: Zachęcamy do tworzenia nowych poradni rodzinnych. Doradcy w poradni mają misję kanoniczna ks. Arcybiskupa.  Narzeczeni powinni uczestniczyć w trzech spotkaniach w poradni rodzinnej.  Spotkania narzeczonych w poradni winne być bezpłatne. Do rozważenia pozostaje kwestia partycypowania parafii, w których nie ma poradni rodzinnych, w kosztach funkcjonowania istniejących już poradni rodzinnych /pomieszczenia, ofiara dla doradcy, materiały dla narzeczonych/.
2. Dnia 29 września 2016 roku Ksiądz Arcybiskup Edward Ozorowski, Metropolita Białostocki mianował Diecezjalnym Doradcą Życia Rodzinnego oraz Sekretarzem Wydziału Duszpasterstwa Rodzin i Studium Życia Rodzinnego w Archidiecezji Białostockiej panią mgr Annę Warwińską, jednocześnie zwalniając z tych funkcji panią mgr Bożenę Tarasiewicz.
Wszelkie sprawy dotyczące funkcjonowania Wydziału Duszpasterstwa Rodzin, Studium Życia Rodzinnego, doradców życia rodzinnego, parafialnych poradni rodzinnych, pomocy w organizowaniu katechez przedmałżeńskich itp. należy uzgadniać z panią Anną Warwińską /nr telefonu 506 312 676 lub mailowo: poczta@rodzinabialystok.pl/.
3. Studium Życia Rodzinnego w Białymstoku w tym roku obchodzi XX lecie istnienia. Zachęcamy do przysyłania nowych studentów, aby ta szkoła nadal mogła istnieć – zapisy do końca października 2016