Podsumowanie akcji Tornister Pełen Uśmiechów 2016

Informacja pobrana z bialystok.caritas.pl – Podsumowanie akcji Tornister Pełen Uśmiechów 2016

Caritas Archidiecezji Białostockiej po raz szósty brała udział w ogólnopolskiej akcji „Tornister Pełen Uśmiechów”. Dzięki kampanii kilkaset potrzebujących dzieci z naszej archidiecezji otrzymało wyprawki szkole na rozpoczęcie nowego roku szkolnego.

W tym roku Białostocka Caritas zakupiła ponad 850 plecaków ze środków pochodzących z  Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Puste plecaki zostały rozdysponowane w pierwszej połowie wakacji do parafii, które zgłosiły chęć udziału w akcji.

Tegoroczna kampania przebiegała w nieco zmienionej formule, wymagała większego zaangażowania poszczególnych parafii, działających tam Zespołów Parafialnych Caritas i księży odpowiedzialnych za akcję. Do zadań parafii należało rozeznanie potrzeb wśród swoich wiernych, znalezienie najbardziej potrzebujących rodzin, pozyskanie darczyńców i  wypełnienie plecaków potrzebnymi artykułami szkolnymi oraz przekazanie gotowych wyprawek oczekującym dzieciom.

W latach ubiegłych osoby potrzebujące wyprawek zgłaszały się do bezpośrednio do centrali Caritas, a akcja przebiegała głównie w Białymstoku. „Pragnę, by w Roku Miłosierdzia akcja ta dotarła do wszystkich zakątków naszej Archidiecezji. Pomoże nam to skuteczniej rozpoznać potrzeby parafian i dotrzeć z pomocą do najbardziej potrzebujących” – zachęcał  ks. Adam Kozikowski, dyrektor CAB.

Idea pomocy pozostała taka sama. Osoby, które chciały włączyć się w akcję i przygotować wyprawkę zgłaszały się do swojej parafii po pusty plecak i uzupełniały go w niezbędne przybory szkolne tj. piórniki, zeszyty, kredki, farby, bloki itp. Do tornistrów dołączona była etykietka z imieniem dziecka oraz informacją do której klasy uczęszcza.

Następnie wypełniony plecak zwracany był do parafii i za jej pośrednictwem przekazany konkretnemu dziecku. „Wyprawka szkolna to dla większości osób duży wydatek, tym większy, jeśli w rodzinie pojawia się choroba, brak pracy, życiowa tragedia. A my chcemy zapewnić radość wszystkim dzieciom wchodzącym w nowy rok szkolny” – powiedział ks. Adam Kozikowski.

W kampanię zaangażowało się 41 parafii z całej Archidiecezji Białostockiej. Wiele parafii brało udział w akcji po raz pierwszy dając szansę wsparcia tym, którzy jeszcze z takiej formy pomocy nie korzystali. Zaproponowana w tym roku forma współpracy Caritas z poszczególnymi parafiami jest praktykowana w większości diecezji. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku do akcji włączą się również te parafie, które nie miały takiej okazji do tej pory.

Wszystkim darczyńcom oraz osobom zaangażowanym w przebieg akcji składamy serdeczne podziękowania, Bóg Zapłać!

DSC_0084DSC_0118DSC_0163