Turnus integracyjny dla dzieci

Informacja pobrana z bialystok.caritas.pl – Turnus integracyjny dla dzieci

Blisko 30 dzieci z rodzin uchodźczych wypoczywa nad jeziorem Zbiczno. Dzieci i młodzież narodowości czeczeńskiej na co dzień mieszka w Warszawie i Białymstoku. Od 14 sierpnia, podziwiając piękne krajobrazy, mogą nabrać sił i energii do nauki w nowym roku szkolnym.

Opiekę nad uczestnikami sprawują doradczynie międzykulturowe zatrudnione w Centrach Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Turnus jest zorganizowany przez Caritas Polska w ramach projektu „Nowy Dom Polska”.

W ramach atrakcji przewidzianych w programie turnusu organizator zaplanował gry i zabawy dla dzieci kształtujące sposoby komunikacji, zasady współpracy. Najmłodsi, których rodzice musieli opuścić własną ojczyznę, w większości po raz pierwszy wzięły udział w zorganizowanym specjalnie dla nich wyjeździe.

Uczestnicy mają do dyspozycji prywatną plażę, a kąpiel odbywa się pod czujnym okiem ratownika i wychowawców. Kajaki i wodne rowery cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno dziewczyn i chłopców. Zaangażowanie dzieci w budowanie zamków z piasku oraz zabawy sportowe, które odbyły się w dniu szalonych konkurencji, sprawiło, że w ośrodku wypoczynkowym zapanowała olimpijska atmosfera.

Dużą atrakcją dla uczestników turnusu jest wycieczka do Torunia, podczas której najmłodsi odwiedzą Żywe Muzeum Piernika, w którym pod okiem Mistrza Piekarskiego poznają wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotują ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. Następnie dzieci będą zwiedzać Ratusz Staromiejski z Wieżą Widokową, dzięki czemu będą mogły podziwiać panoramę całego Torunia. W planie wycieczki nie może zabraknąć odwiedzin w domu najsłynniejszego Torunianina – Mikołaja Kopernika i Planetarium.

Dzieci pełne wrażeń i wakacyjnych wspomnień wrócą do domów 22 sierpnia, gdzie będą czekać na nich rodzice, a od 1 września również wychowawcy i szkolne ławki.

Projekt jest realizowany przez Caritas Polska w partnerstwie z Caritas diecezjalnymi oraz Urzędem do Spraw Cudzoziemców. Projekt współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa. Wkład Unii Europejskiej „Bezpieczna Przystań”.