Podsumowanie Olimpiady ON

Informacja pobrana z bialystok.caritas.pl – Podsumowanie Olimpiady ON

„Sport, Integracja, Wspólna Zabawa” – pod takim hasłem przebiegła III Olimpiada Sportowa Osób Niepełnosprawnych zorganizowana przez Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Archidiecezji Białostockiej. Współorganizatorem imprezy był Zespół Szkół Katolickich im. M.B. Miłosierdzia i właśnie w tym miejscu, na szkolnym boisku odbyły się rozgrywki sportowe. W rywalizacji wzięło udział 10 ośrodków: z Białegostoku, Czarnej Białostockiej, Ogrodniczek, Moniek, Suwałk. Zwycięzcami okazali się uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Czarnej Białostockiej. Drugie miejsce zajęli podopieczni ŚDS z Suwałk, a trzecie: WTZ Jard na równi z ŚDS Białystok. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!

„Ważne jest, aby nie izolować osób niepełnosprawnych od reszty społeczeństwa, żeby mogli zaprezentować swoje umiejętności i pokazać, że też potrafią rywalizować, wygrywać i przegrywać, a w tym wszystkim najważniejsza jest wspólna zabawa. Wszyscy uczestnicy są uśmiechnięci i o to chodzi” – powiedział Krzysztof Urbańczyk, kierownik ŚDS w Białymstoku.

Zawodnicy konkurowali w następujących dyscyplinach: hula-hop, rzut piłką lekarską, sztafeta, tor przeszkód, „sadzenie ziemniaków”, strzał piłką do bramki. „Moją ulubioną konkurencją jest strzał piłką do bramki z zasłoniętymi oczami. Fajnie jest brać udział w zawodach, daje to radość i zadowolenie, a w dodatku można poznać nowe osoby – cieszył się Maciek z WTZ Białystok.

Celem olimpiady jest stworzenie możliwości sportowego współzawodnictwa, które jest bodźcem i stymulatorem rozwoju fizycznego oraz uświadomienie ogółowi społeczeństwa, że osoby niepełnosprawne mają takie same prawa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. Na zakończenie drużyny otrzymały puchary, medale oraz upominki.

Olimpiada mogła się odbyć się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Białystok.