Dzień rodzicielstwa zastępczego

Informacja pobrana z bialystok.caritas.pl – Dzień rodzicielstwa zastępczego

30 maja obchodzony jest Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Święto zostało ustanowione w 2006 r. w celu poprawy losu dzieci odrzuconych i osieroconych oraz popularyzacji ruchu rodzicielstwa zastępczego.

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego był okazją do zorganizowania rodzinnego pikniku, który odbył się 29 maja w Białostockim Muzeum Wsi w Osowiczach. Wzięły w nim udział osoby zajmujące się pieczą zastępczą oraz osoby zainteresowane tą formą rodzicielstwa. Przyszły całe rodziny, aby wspólnie się bawić, pobyć razem i wymienić cenne doświadczenia.

„Motywem organizowania takich uroczystości jest pozyskanie nowych kandydatów na opiekunów zastępczych i mentorów – wolontariuszy, którzy chcieliby pomóc dzieciom samotnym i opuszczonym i które z jakiś względów nie posiadają własnych rodziców bądź mają ograniczony kontakt z nimi. Chcielibyśmy również integrować osoby związane ze środowiskiem pieczy zastępczej” – mówił Michał Gaweł, z-ca dyrektora Caritas.

„Prowadzenie rodzinnego domu dziecka jest pracą dość specyficzną, wiąże się ze zmianą sposobu życia oraz ze zmianą funkcjonowania wszystkich członków rodziny. Wymaga dużej determinacji, odpowiedzialności, gotowości do poświęcenia tego co znane i bezpieczne, wymaga też podjęcia pewnego ryzyka. Z perspektywy 12 lat pracy możemy powiedzieć, że było trudno, czasami bardzo trudno, ale warto było podjąć się opieki nad dziećmi, które zostały nam powierzone pod opiekę”- opowiadają Anna i Maciej Mojsakowie, którzy prowadzą Rodzinny Dom Dziecka nr 2 w Białymstoku.

„Na piknik przyszły również osoby, które noszą w sobie pragnienie pomocy dzieciom samotnym, ale mają różne wątpliwości. Dziś mogły porozmawiać z rodzicami zastępczymi i uzyskać wszelkie informacje jak takim rodzicem zostać” – tłumaczył Michał Gaweł.

Na uczestników pikniku czekało wiele atrakcji: pokaz sokolniczy, warsztaty garncarskie, rzeźbiarskie, warsztaty wykonywania wiatraczków, gry i zabawy ruchowe oraz zajęcia plastyczne.

Z okazji Dnia Dziecka wychowankowie rodzin zastępczych otrzymali paczki ufundowane przez Caritas Archidiecezji Białostockiej. MOPR przygotował specjalny Punkt Informacyjny o rodzicielstwie zastępczym, gdzie można było uzyskać niezbędne wskazówki i informacje jak zostać rodziną zastępczą.

Punkt informacyjny przygotowała również Fundacja Dialog. Jej pracownicy i wolontariusze informowali jak zostać mentorem i pomagać wychowankom pieczy zastępczej. Był też swojski poczęstunek , m.in. chleb ze smalcem i ogórkiem, babka i kiszka ziemniaczana, podpiwek i kwas chlebowy. Niektóre rodziny zabrały ze sobą własny koszyk z prowiantem i koc do biwakowania na trawie. W pikniku uczestniczyło ok. 400 osób. Imprezę zakończyło wspólne ognisko.

Organizatorami pikniku byli: Caritas Archidiecezji Białostockiej, Fundacja Dialog, Białostockie Muzeum Wsi, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.