13 grudnia 2015 – III NIEDZIELA ADWENTU

Informacja pobrana z dojlidyparafia.pl – 13 grudnia 2015 – III NIEDZIELA ADWENTU

13 grudnia mija 34. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W ramach obchodów tego wydarzenia Klub Więzionych, Internowanych, Represjonowanych, NSZZ „Solidarność” oraz Instytut Pamięci Narodowej, zapraszają na Mszę św. w intencji Ojczyzny o godz. 18.00 w kościele św. Rocha. 

Po Mszy św. nastąpi przemarsz do pomnika bł. ks. Jerzego Popiełuszki. 

 

W związku z rocznicą wprowadzenia stanu wojennego rzecznik Konferencji Episkopatu Polski wystosował komunikat na temat Inicjatywy „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. Oto jego treść: 

„Zbliża się kolejna rocznica dramatycznych wydarzeń związanych z wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 r. Ojciec Święty Jan Paweł II – na znak solidarności z Polakami przeżywającymi te trudne chwile – zapalił symboliczną świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie.

Instytut Pamięci Narodowej, zainspirowany przykładem Papieża Polaka, pragnie upamiętnić te bolesne wydarzenia poprzez kampanię społeczną „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. Do udziału w niej zaproszono także Kościół katolicki w Polsce. Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski, obradująca 23 listopada br. na Jasnej Górze, po zapoznaniu się z założeniami kampanii, podjęła decyzję o przyjęciu zaproszenia.

W związku z tym Konferencja Episkopatu Polski zachęca do zapalenia symbolicznej świecy 13 grudnia br. o godz. 19.30w duchu pamięci o ofiarach stanu wojennego. Biskupi proponują także, aby podczas Mszy Świętych w najbliższą niedzielę objąć modlitwą szczególnie tych, którzy zginęli lub cierpieli broniąc godności człowieka.”