Moda ze wschodu

Informacja pobrana z chcejezusa – Moda ze wschodu

    Coraz bardziej otwarty świat staje się miejscem przenikania tradycji, zwyczajów i kultur. Ich różnorodność jest zadziwiająca, a wpływ na postawy ludzi coraz większy. To, co wartościowe służy ubogaceniu wielu, jednak zdarza się także obserwować zły wpływ wzorców duchowych na postawy i styl życia ludzi. Tematyka misyjna tego numeru „Dróg Miłosierdzia” zachęca do pobieżnego i skrótowego wyboru kilku elementów z odległych od naszej kultur, które łatwo znajdują tutaj podatny grunt, niosąc ze sobą zagrożenia duchowe. Są to: feng shui i capoeira.

Feng shui

Feng shui, z języka chińskiego „wiatr i woda”, jako podstawowe siły kształtujące teren, stały się nazwą modnej praktyki w liczącej 7 tysięcy lat medycynie chińskiej. Stosowanie się do zasad feng shui według chińskich wierzeń jest bardziej sposobem zapewnienia sobie życiowego sukcesu niż dobre uczynki i konsekwentna praca. Feng shui to wiara, że usytuowanie terenu, sposób ustawienia mebli czy wystrój wnętrza mają istotny wpływ na życiową energię człowieka, jego zdrowie, sukcesy zawodowe czy dobrobyt w rodzinie. Znanym rekwizytem feng shui, spotykanym coraz częściej i u nas, są dzwoneczki najczęściej z miedzianych rurek, które zawieszane nad drzwiami mają powstrzymywać złe energie. Doktryna ta odwołuje się także do sił kosmicznych, mających wpływ na cały wszechświat. Znajomość biegunów magnetycznych Ziemi pomaga we właściwym umiejscowieniu domów czy grobowców, decyduje o tym, gdzie posadzić las, a gdzie postawić kamień. Żyły wodne, rzeki i jeziora, ukształtowanie terenu, wpływ kolorów, planet, pór roku, to istotne składniki w feng shui.
Z zastosowań praktycznych: aby nie rozpadło się małżeństwo należy powiesić silnie zamocowane lustro na drzwiach łazienki. Jeżeli łazienka w domu umieszczona jest po prawej stronie od drzwi wejściowych, pan domu będzie niewierny. Jeśli brakuje ci pieniędzy, zakop drobną kwotę w przedniej lewej części ogródka , koniecznie usypując nad monetami drobny kopczyk. Wyobrażenia zwierząt na frontonach domów, różowa pościel, różnokolorowe świece, kryształowy żyrandol – oto niektóre z porad konsultantów feng shui. Także w Polsce coraz bardziej taki sposób myślenia przenika powszechnie do architektury czy wystroju wnętrz. Wiele wnętrz biur, wiele miejsc pracy czy domów opartych jest na wizji światła feng shui. Wielu ludzi, chcąc za wszelką cenę uniknąć oddziaływania żył wodnych w swoich domach korzysta z odpromieniaczy czy ekranów rzekomo eliminujących promieniowanie jako swego rodzaju talizmanów.
W feng shui używane są także rytuały magiczne. W świecie, w którym wielu poszukuje harmonii i ciszy, poczucia bezpieczeństwa i komfortu życia, filozofia feng shui znajduje zainteresowanie i zastosowanie. Upraszczając sprawę, „wystarczy właściwe remedium, a twoje życie stanie się inne. Zmiana kolorystyki pomieszczeń, przestawienie mebli, zainstalowanie luster, powieszenie dzwonków, wstążek, założenie akwarium, posadzenie żywopłotu, zbudowanie muru itd. wystarczą, aby tak się stało. Robert Tekiela w swoim Leksykonie zagrożeń duchowych tak mówi o feng shui: „Otoczenie człowieka ma bez wątpienia wpływ na jego samopoczucie. Feng shui nie jest jednak metodą aranżacji wnętrz i przestrzeni. Wiara w możliwość wpływania na losy czy szczęście człowieka przez odpowiednie posługiwanie się przedmiotami jest przesądem (…). Klienci feng shui mogą się narazić na negatywne konsekwencje duchowe wynikające z nieświadomego uczestniczenia w magicznych rytuałach”.

Capoeira

    Jej cechą charakterystyczną jest połączenie technik walki z tańcem. Wywodzi się z tradycji afrykańskiej i brazylijskiej. Od XVIII wieku kształtowana przez niewolników w Brazylii stała się elementem odrębności kulturowej, rozrywki, zabawy pozwalającej zapomnieć o codziennej niedoli. Obecnie praktykowana jest w wielu krajach, w Polsce od 1995 r. Capoeira to nie tylko aktywność fizyczna, to styl życia, a nawet duchowość. Obok jogi, tańca brzucha czy tai-chi stanowi obowiązkowy element ambitnych domów kultury w Polsce. Jest bardzo atrakcyjna, zwłaszcza dla ludzi młodych jest egzotyczna i daje szansę na znalezienie wspólnoty. Capoeira to rytuał Roda (z portugalskiego „krąg”, „koło”). Uczestnicy tworzą zamknięty krąg, którego głównym elementem jest orkiestra – „bateria”. Gracze parami wchodzą do kręgu, by tam prowadzić symulowaną walkę „jogo”, która czasami przeradza się w prawdziwą walkę („jogo duro”). Pozostali w tym czasie muzyką i śpiewem nadają całości energię „axé”.
Najważniejszym wydarzeniem jest inicjacja, która wprowadza do świata capoeira i grupy, z którą dana osoba ćwiczy. Ruch capoeiry opiera się na charyzmatycznych mistrzach, którzy zakładają szkoły. Istnieje ścisły związek pomiędzy capoeirą a religią afrykańską wymieszaną z indiańskim okultyzmem, zwany candomblé. Candomblé w dzisiejszej Brazylii ma około 40 milionów wyznawców i jest obecnie główną konkurencją wobec katolicyzmu. Jest to forma tańca ku chwale bóstw orixás, to wołanie do duchów, aby wstąpiły w ciała tańczących i wprowadziły w trans. Tajemniczy świat religii Wschodu pociągający dzisiaj wielu, zwłaszcza młodych, stanowi niebezpieczny teren eksperymentów, o których negatywnych skutkach należy przestrzegać ludzi wierzących. Informacje o wielu innych Czytelnicy znajdą w kolejnych artykułach.


ks. Jerzy Buzun