Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej

Informacja pobrana z mbcz.archidiecezja.net – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej

W tym dniu dziękujemy za dar Eucharystii i Komunii św. oraz manifestujemy nasza wiarę wychodząc na ulicę z Najświętszym Sakramentem.

Uroczystość Bożego Ciała została ustanowiona w 1246 r. przez biskupa diecezji Liège, Roberta ze względu na objawienia św. Julianny z Cornillon, augustianki. W roku 1246 odbyła się pierwsza procesja eucharystyczna. Nieco później, z powodu cudu podczas Mszy świętej uroczystość została rozszerzona na cały Kościół katolicki. Cud ten wydarzył się w Bolsenie we Włoszech. Pewien kapłan odprawiając Mszę św. wątpił o prawdziwej i rzeczywistej obecności Ciała i Przenajdroższej Chrystusowej Krwi obecnymi pod postacią chleba i wina. Wtedy z poświęconej Hostii wytrysła Krew Przenajświętsza tak obficie, że zrosiła cały korporał. Zawiadomiony o tym cudzie papież Urban IV, który przebywał wówczas w pobliskim mieście Orvieto, zabrał ten święty korporał i potwierdziwszy cud ustanowił święto Bożego Ciała w całym Kościele.
Zdjęcia z uroczystości można obejrzeć na portalu e-monki. pl