ZAPROSZENIE NA KONFERENCJĘ „CREATIO: BONUM COMMUNE”

Informacja pobrana z bialystok.caritas.pl – ZAPROSZENIE NA KONFERENCJĘ „CREATIO: BONUM COMMUNE”

Caritas Polska pragnie serdecznie zaprosić Państwa do udziału w konferencji z zakresu ekonomii społecznej pt. “Creatio: Bonum Commune”, która odbędzie się we wtorek 14 grudnia w Centrum Okopowa przy ul. Okopowej 55 w Warszawie.


Model ekonomii społecznej z punktu widzenia praktyków

Podczas konferencji zaproszeni goście będą dyskutować nad możliwością wykorzystania spółdzielczego modelu gospodarowania oraz szerzej – idei ekonomii społecznej – w tworzeniu i prowadzeniu inicjatyw gospodarczych, których celem jest ochrona środowiska i przeciwdziałanie współczesnemu kryzysowi przyrodniczemu. Swą obecność na konferencji potwierdzili już przedsiębiorcy społeczni, których podmioty skupiają się właśnie na tej dziedzinie działalności społecznej, w tym m. in. Matylda Szyrle (Listny Cud), Bartłomiej Głowacki (Solace Housing), Mateusz Ciasnocha (European Carbon Farmers) czy Jan J. Zygmuntowski (CoopTech). Na konferencji pojawi się również przedstawiciel Departamentu Ekonomii Społecznej w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Kamil Bobek oraz goście z Włoch: Vincenzo Linarello (Grupa GOEL) oraz Gianluca Salvatori (Sekretarz Generalny European Research Institute on Cooperative and Social Enterprises).

Ekonomia społeczna jako model współpracy

Wierzymy, że konferencja stać się może przyczynkiem do szerszej promocji zarówno modelu spółdzielczego wewnątrz Caritas, jak i – przede wszystkim – promocji w świecie już funkcjonujących w tym modelu inicjatyw możliwości uwzględnienia problemów związanych z ochroną środowiska. Bezpośrednio po panelach dyskusyjnych odbędzie się bowiem warsztat pt. “Czy jednostki Caritas w Polsce mogą założyć i prowadzić przedsiębiorstwo społeczne działające na rzecz środowiska?”, który ukierunkowany będzie właśnie na specyfikę działalności Caritas. W tej części liczymy na aktywne włączenie się w dyskusję przedstawicieli Caritas diecezjalnych.

Będziemy ogromnie zobowiązani za rozpowszechnienie informacji o konferencji wśród osób, które mogłyby być potencjalnie zainteresowane poruszaną tematyką. Osoby zainteresowane uczestnictwem w Konferencji zapraszamy do wypełnienia formularza rejestracyjnego, dostępnego pod tym adresem: https://forms.office.com/r/qSJqvBUBEN

Z racji ograniczonej liczby miejsc, o możliwości fizycznego uczestnictwa powiadomimy Państwa drogą mailową najpóźniej 9 grudnia.

Niezależnie od tego, każdy z Państwa będzie miał możliwość uczestnictwa w transmisji internetowej (webstreaming) tego wydarzenia. Link do transmisji na kanale YouTube Caritas Laudato Si zostanie opublikowany na Facebookowej stronie wydarzenia, dostępnej już pod tym adresem: https://www.facebook.com/events/4776552329043041

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z koordynatorem Konferencji – Marcinem Kawko: mkawko@caritas.org.pl.

Pełen program Konferencji:

9:00-9:30 Rejestracja Gości
9:30-9:45 Powitanie i otwarcie – ks. Marcin Iżycki (Dyrektor Caritas Polska)
9:45-10:00 Wprowadzenie – Marcin Kawko (Caritas Laudato si)
10:00-10:15 Słowo wstępne – Agata Stafiej-Bartosik (Ashoka Polska)
10:15-11:30 Panel I – Prośrodowiskowa przedsiębiorczość społeczna w praktyce
Prelegenci: Matylda Szyrle (Listny Cud), Vincenzo Linarello (GOEL Gruppo Coop.), Bartłomiej Głowacki (SOLACE), Mateusz Ciasnocha (European Carbon Farmers)
11:30-11:45 Przerwa kawowa
11:45-13:15 Panel II – Ekonomia społeczna – model współpracy na rzecz środowiska
Wprowadzenie: Gianluca Salvatori (European Research Institute on Cooperative and Social Enterprises)
Prelegenci: Kamil Bobek (Departament Ekonomii Społecznej w MRiPS), Nina Józefina Bąk (Kooperatywa „Dobrze”), Agata Stafiej-Bartosik (Ashoka Polska), Jan J. Zygmuntowski (CoopTech).
13:15-14:00 Obiad
14:00-16:00 Warsztaty dla przedstawicieli Caritas pt. “Czy jednostki Caritas w Polsce mogą założyć i prowadzić przedsiębiorstwo społeczne działające na rzecz środowiska?” – Nina Józefina Bąk

Zapraszamy do udziału w konferencji on-line na stronie wydarzenia na Facebooku.

Projekt Caritas Laudato si’ Troska o środowisko i nasz wspólny dom jest dziś konieczna. To temat, który musi zostać podjęty również w Kościele. Projekt Caritas Laudato Si jest odpowiedzią na wezwanie papieża Franciszka oraz potrzebę budzenia w nas ekologicznej wrażliwości. Widzimy, że nasz świat zalewa plastik, konsumujemy coraz częściej bez umiaru, a zmiany klimatyczne można zauważyć w naszej codzienności. Mamy znaczący wpływ na środowisko, a ono na nas – świeże powietrze, zdrowe plony, czysta woda. To wszystko jest nam do życia potrzebne. Chcemy dotrzeć do ludzi i sprawić, by w ich codzienności ekologia stała się ważna; budować wspólnoty, które będą oddolnie zmieniały rzeczywistość. Działamy w 12 diecezjach, animatorem krajowym jest br. Cordian Szwarc OFM. Robimy ogólnopolską kampanię na rzecz ekologii integralnej.

KONTAKT, UMÓWIENIE WYWIADU Angelika Baran
Dział Komunikacji Caritas Laudato Si
e-mail: abaran@caritas.org.pl tel. 735 255 158