Wystawa prac dzieci ukraińskich „Ukraina moim domem”

Informacja pobrana z bialystok.caritas.pl – Wystawa prac dzieci ukraińskich „Ukraina moim domem”

Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Archidiecezji Białostockiej zorganizowało wystawę rysunków dzieci uchodźców ukraińskich, pt. „Ukraina moim domem”

Można ją odwiedzić od 24 września do 07 października, w godzinach od 09:00 do 15:00
Centrum Wystawienniczo-Konferencyjne, ul. Kościelna 1A, Białystok

Prace zostały przygotowane przez dzieci lub malowane wspólnie z rodzicami i rodzeństwem.
Oto sylwetki naszych małych artystów i kilka krótkich historii.
Arturek, we wrześniu skończy dopiero 2 latka i choć nie bardzo wie co się dzieje na świecie i dlaczego razem z mamą znalazł się właśnie tutaj, to wie, że od ponad pół roku już, nie widział swojego taty, za którym bardzo tęskni. Tata, od początku wojny, broni Ukrainy i choć bardzo mu ciężko, to sił dodaje mu myśl, że jego żona i synek są u nas bezpieczni. Obrazek oczywiście pomagała malować Arturkowi mama, ale swoją rączkę Artur też do niego przyłożył.
Kolejni nasi artyści to Lisa i Bogdan. Są rodzeństwem i razem z mamą uciekali przez bombami spadającymi na Zaporoże. Dziadek dzieci służy w wojsku na Ukrainie, gdzie został by bronić kraju, mając nadzieję, że jeszcze zobaczy swoją rodzinę.
Inni młodzi wykonawcy prac pochodzą z Charkowa w Ukrainie.
Charków był cały czas pod okupacją rosyjską i dopiero w ostatnich dniach siły ukraińskie oswobodziły ten rejon. Odkryto miejsca, w których żołnierze Putina torturowali wojskowych oraz cywilów. Ci, którzy przeżyli to piekło, opowiadali o rażeniu ich prądem, brutalnym biciu i torturach, podczas których Rosjanie domagali się ujawnienia nazwisk i adresów wyższych rangą wojskowych w regionie. Ania, Nazar, Zemfira, Lali i Samir są w tej chwili bezpieczni, ale troska o rodziców, dziadków czy innych członków i przyjaciół rodziny, którzy zostali w służbie kraju, sprawia, że uśmiech i dziecięca radość, rzadziej jest widoczna na ich buziach niż normalnie.

Artykuł Wystawa prac dzieci ukraińskich „Ukraina moim domem” pochodzi z serwisu Caritas Archidiecezji Białostockiej.