VII Przegląd Małych Form Teatralnych „Świat jest teatrem..”

Informacja pobrana z bialystok.caritas.pl – VII Przegląd Małych Form Teatralnych „Świat jest teatrem..”

18 września 2019 roku na deskach sceny Teatru Dramatycznego  im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku odbył się VII Przegląd Małych Form Teatralnych „Świat jest teatrem..” zorganizowany przez Środowiskowy Dom Samopomocy „Pogodni” Caritas Archidiecezji Białostockiej.

„ Dla prawie każdego z nas to nie są małe formy teatralne, to są wielkie przeżycia. Każdy z nas to bardzo mocno przeżywa, ja również kiedy na Was patrzę jak gracie i to już najwyższa pora, żeby występować w prawdziwym teatrze…” powiedział  ks. Jerzy Sęczek dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej otwierając  VII Przegląd Małych Form Teatralnych.

Bezpośrednimi odbiorcami wydarzenia było ok. 300 mieszkańców z Białegostoku i okolic doświadczających choroby psychicznej lub niepełnosprawnych intelektualnie. W ramach VII Przeglądu Małych Form Teatralnych swoje zdolności i talenty zaprezentowało 120 aktorów z 12 ośrodków istniejących przy Warsztatach Terapii Zajęciowej i Środowiskowych Domach Samopomocy z województwa podlaskiego.

Codzienne życie  osób niepełnosprawnych  nie jest łatwe, możemy ich porównać do ludzi błądzących we mgle, którzy z jednej strony pragną wydostać się na światło dzienne – uzyskać poczucie akceptacji, ale z drugiej strony obawiają się przekroczyć ledwo dostrzegalną granice dwóch światów i stracić fałszywe poczucie bezpieczeństwa, którym otaczają się na co dzień.  Realizacja Przeglądu Małych Form Teatralnych ma na celu wskazać osoby niepełnosprawne, jako pełnowartościowe – posiadające własne ambicje, chęć samorealizacji oraz mogące być pełnowartościowymi partnerami w pełnieniu ról społecznych dostępnych dla każdego członka wspólnoty lokalnej.

Impreza mogła się odbyć dzięki dofinansowaniu przez Miasto Białystok, współpracy z Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku oraz dzięki naszym organizatorom Środowiskowemu  Domu  Samopomocy „Pogodni” Caritas Archidiecezji Białostockiej ze szczególnym wyróżnieniem Pana Krzysztofa  Urbańczyka, Pani Marzeny Kakareko  oraz  Pani Agnieszki  Grygorczyk.  Na  wyróżnienie zasługuje również Pani Marzena Truszkowska pracująca w Warsztatach Terapii Zajęciowej Caritas Archidiecezji Białostockiej  w Mońkach.

Za co wszystkim serdecznie dziękujemy!

Bóg zapłać