sympozjum na temat: Stanisław Moniuszko

Informacja pobrana z akcja-katolicka.bialystok.opoka.org.pl – sympozjum na temat: Stanisław Moniuszko

XII Dni Kultury Katolickiej w Białymstoku

sympozjum na temat: Stanisław Moniuszko – pieśń religijna i narodowa. 200 rocznica urodzin kompozytora, dyrygenta i organisty

P921064222 września 2019 roku w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej odbyło się sympozjum otwierające XII Dni Kultury Katolickiej w Białymstoku organizowane przez Akcję Katolicką Archidiecezji Białostockiej, w bieżącym roku poświęcone Stanisławowi Moniuszce w 200. rocznicę urodzin kompozytora, organisty, dyrygenta i pedagoga. Otwarcia konferencji dokonali: Asystent Kościelny Akcji Katolickiej Archidiecezji Białostockiej ksiądz prałat Tadeusz Żdanuk i Prezes Zarządu Akcji Katolickiej Archidiecezji Białostockiej pani Teresa Niewińska. Powitali wszystkich zgromadzonych, a nade wszystko panią Annę Kisielewską – prelegentkę i pianistkę, prof. dr. hab. Ryszarda Cieślę wykładowcę oraz Macieja Bogumiła Nerkowskiego – wykonawcę pieśni Stanisława Moniuszki.

Prof. Edwin Koźniewski ukazał w skrócie tematykę Dni Kultury Katolickiej, w którą wpisują się dokonania Stanisława Moniuszki. Przedstawił wykładowcę konferencji, prof. dr hab. Ryszarda Cieślę, solistę Teatru Wielkiego w Warszawie, laureata wielu międzynarodowych konkursów wokalnych. Profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, pełniący funkcje dziekana i prorektora UMFC, popularyzuje muzykę Moniuszki w kraju i na świecie. Jest też organizatorem i dyrektorem artystycznym Festiwali Filharmonii im. Romualda Traugutta oraz reżyserem wielu spektakli muzycznych. Prof. Edwin Koźniewski krótko zaprezentował bohatera sesji, Stanisława Moniuszkę (1819-1872), jako wybitnego polskiego kompozytora, czołowego przedstawiciela polskiej opery narodowej oraz wiernego ojca, męża, patriotę, wykazującego troskę o dom, rodzinę, Polskę i Kościół Katolicki.