PONAD 140 TYS. ZŁ DLA CARITAS

Informacja pobrana z bialystok.caritas.pl – PONAD 140 TYS. ZŁ DLA CARITAS

Ponad 140 tysięcy złotych przekazali Caritas Archidiecezji Białostockiej podatnicy w ramach 1% podatku. Większość tej kwoty zasili remont Ośrodka Wychowania i Terapii Uzależnień Metanoia w Czarnej Białostockiej.

Tegoroczne wpływy z 1% podatku wyniosły dokładnie 141 630,88 zł. To o ponad pięć tysięcy złotych więcej niż rok temu. – Odczytujemy to jako dowód zaufania, jakim obdarzają nas darczyńcy. Dziękujemy – mówi ks. Adam Kozikowski, dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej.

Z zebranej kwoty 19 384,20 zł – to wpłaty celowe na leczenie podopiecznych Caritas, którzy mają tutaj swoje subkonta. Większą część zebranych pieniędzy przeznaczymy jednak na remont Metanoi, który trwa od kilkunastu miesięcy. Efekty są widoczne – gotowa hydrofornia, nowy dach, wymieniona instalacja grzewcza i elektryczna, wzmocniona konstrukcja budynku. Gotowe są także wstępne projekty pokojów dla mieszkańców ośrodka – sosnowe meble, praktyczne biurka, łóżka.

Niestety, remont opóźniony jest o kilka miesięcy. – Wpłynęło na to wiele czynników – wyjaśnia ks. Piotr Kobeszko, dyrektor Centrum Pomocy Caritas w Czarnej Białostockiej. – Potwierdziły się nasze obawy, stary budynek odkrył w trakcie prac niespodzianki konstrukcyjne, które zmusiły nas do zmiany projektu, do szukania nowych rozwiązań. Stale rosną ceny materiałów i usług. To niestety generuje także dodatkowe koszty.

Podopieczni Metanoi i kadra przeniosą się do wyremontowanego budynku najszybciej wiosną przyszłego roku. – Jesteśmy zmęczeni, ale zapewniam, że każdego dnia pracujemy żmudnie nad tym, by Metanoia była coraz lepszym miejscem, a remont zakończył się jak najszybciej – mówi ks. Piotr Kobeszko, dyrektor Centrum Pomocy Caritas w Czarnej Białostockiej. – Nie załamujemy rąk, a wsparcie darczyńców jest i będzie dla nas bardzo ważne, nie marnujemy żadnej złotówki – dodał.

Obecnie w Ośrodku Wychowania i Terapii Uzależnień mieszka 17 nastoletnich podopiecznych.

IMG_20181029_134018

fot.Concession-AnnaAdamska