PIELGRZYMKA SENIORÓW DO CZERWIŃSKA

Informacja pobrana z bialystok.caritas.pl – PIELGRZYMKA SENIORÓW DO CZERWIŃSKA

Uczestnicy Klubu Seniora, działającego przy parafii pod wezwaniem świętego Kazimierza Królewicza w Białymstoku zorganizowali pielgrzymkę do Czerwińska. Poniżej relacja z wyjazdu Elżbiety Węgierskiej, koordynatorki.

Wielki Post zbliżał się do nas naprawdę wielkimi krokami, a w nas zaczęła kiełkować decyzja, by przeżyć ten czas w sposób wyjątkowy. I tak zrodziła się myśl, aby zorganizować pielgrzymkę i zatrzymać się w gonitwie codziennego życia. Postanowiliśmy nie tracić czasu i wyruszyliśmy do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku nad Wisłą. To tu od kilkudziesięciu lat w okresie Wielkiego Postu młodzi aktorzy wystawiają najpiękniejsze misteria pasyjne. Tak było i tym razem: sztuka teatralna poruszyła nasze serca, wprowadzając nas w głęboką zadumę. Wydarzenia z przed dwóch tysięcy lat artyści przedstawili w dość nowatorski sposób. Symbolika, wykorzystanie instrumentów muzycznych owych czasów oraz dodanie do spektaklu tekstów nabożeństw wielkopostnych, nadało sztuce niezwykłego charakteru. Po spektaklu udaliśmy się na spotkanie się z Matką Pocieszenia. Podczas Eucharystii dokładnie mogliśmy przyjrzeć się cudownemu wizerunkowi Maryi, który znajduje się w głównym ołtarzu klasztornej świątyni. Niepowtarzalne religijne przeżycia połączyliśmy z chwilą relaksu w miejscu urodzenia Fryderyka Chopina. Zwiedzając niewielkie muzeum w Żelazowej Woli wysłuchaliśmy wielu ciekawych historii związanych z życiem najsłynniejszego polskiego kompozytora. Spacer po parku umilała nam muzyka artysty, a my mogliśmy delektować się ciepłem wiosennego słońca i obserwować budzącą się do życia przyrodę. Pozostał nam ostatni punkt programu, a mianowicie muzeum Historii Żydów Polskich. Dotarliśmy na Muranów w Warszawie i naszym oczom ukazał się bardzo nowoczesny budynek oraz pomnik upamiętniający bohaterów getta. Multimedialne, najnowszej generacji, muzeum położone w dawnej dzielnicy żydowskiej dokumentowało wielowiekową historię Żydów w Polsce. Otoczeni duchową opieką Dyrektora Caritas ks. Adama i diakona Tobiasza oraz wspaniałych kierowców, późnym wieczorem pełni niezapomnianych wrażeń, bezpiecznie dotarliśmy do naszych domów.