Pamięć Sybiru

Informacja pobrana z sw.teresa.bialowieza.pl – Pamięć Sybiru

Pamięć Sybiru

           W dniu 9 lutego (piątek) nasza parafia i zaproszeni goście uczcili 78. rocznicę pierwszej wywózki w głąb Rosji podczas sowieckiej okupacji ziem wschodniej Polski. Miała ona miejsce w nocy 10 lutego 1940 roku i objęła głównie leśników (pracowników służb leśnych) i ich rodziny. Z Białowieży w 23 wagonach towarowych wywieziono wówczas na Syberię blisko 1500 osób. Tym samym uczciliśmy także pamięć, ofiarę i cierpienia wszystkich Sybiraków, których objęły deportacje w latach 1940-1941 i 1944.

           Uroczystości rocznicowe nasza parafia zorganizowała we współpracy z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, Technikum Leśnym w Białowieży i Białowieskim Stowarzyszeniem Dziedzictwa Puszczy. Mszy Świętej w intencji Ojczyzny − aby ofiara Sybiraków i pamięć o nich budowały niepodległą Polskę −  przewodniczył Jego Ekscelencja Arcybiskup Tadeusz Wojda, Metropolita Białostocki. W koncelebrze uczestniczyli m.in. księża: Jacek Dubicki CM, proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Szereszewie (Białoruś), Józef Poskrobko, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża w Hajnówce, Adam Szot, kustosz Archiwum i Muzeum Archidiecezji Białostockiej. Wspólnie z nami modlił się ks. Waldemar Piotrowski, wikariusz prawosławnej parafii pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Białowieży.

           Homilię wygłosił ks. dr Adam Szot z Białegostoku, naświetlając historyczny przebieg deportacji obywateli polskich na Syberię w latach II wojny światowej. Podczas Mszy śpiewał Chór Leśników Puszczy Białowieskiej pod kierunkiem pani Pauliny Skiepko.

           Wśród gości liczni byli pracownicy nadleśnictw Puszczy Białowieskiej i okolicy, przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, władz gminy Białowieża, miasta i powiatu Hajnówka, przedstawiciele Straży Granicznej, Policji, białowieskich instytucji, nauczyciele białowieskich szkół, uczniowie Technikum Leśnego i mieszkańcy Białowieży.

           W przedsionku kościoła uczestnicy ceremonii mogli zapoznać się z przygotowaną przez organizatorów wystawą pt. „Pod sowieckim jarzmem 1939-1941. − W tajgach Syberii i stepach Kazachstanu„. Wystawa będzie eksponowana do sierpnia br.

           Po Mszy Świętej goście przeszli do auli Internatu Technikum Leśnego, gdzie uczniowie TL (przygotowani przez polonistkę, panią Martę Wołoncewicz) i Chór Leśników Puszczy Białowieskiej zaprezentowali wzruszający program artystyczny, oparty na autentycznych wspomnieniach Sybiraków z regionu Puszczy Białowieskiej. Następnie zaprezentowano dwa wykłady: pan Bogusław Kosel, pracownik Muzeum Pamięci Sybiru, przedstawił wykład pt. „Deportacja leśników Puszczy Białowieskiej„, a pan dr hab. Sławomir Bakier, prof. Politechniki Białostockiej, Dziekan Zamiejscowego Wydziału Leśnego w Hajnówce, podzielił się refleksjami na temat „Znaczenie dziedzictwa Sybiru dla kształtowania przyszłości„. Spotkanie zakończył poczęstunek (kawa i ciasta) w gościnnej szkole leśnej. Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor Annie Kulbackiej za współudział Technikum Leśnego oraz Jej osobiste zaangażowanie  w organizację uroczystości.

(bj)

Zdjęcia: Andrzej Jaganow

 

{gallery}08news20180220{/gallery}