OBCHODY TYGODNIA LAUDATO SI’

Informacja pobrana z bialystok.caritas.pl – OBCHODY TYGODNIA LAUDATO SI’

TRWAJĄ INICJATYWY Z OKAZJI TYGODNIA LAUDATO SI!

„Ponieważ wiemy, że wszystko może się zmienić” – pod takim hasłem odbywa się wyjątkowy na całym świecie tydzień, do którego zaprasza wiernych Papież Franciszek. #TydzieńLaudatoSi 2021 (16-25 maja) jest okazją do refleksji nad pozytywnymi zmianami, które w ostatnich latach poczynił Kościół na drodze ekologicznego nawrócenia, ale także czasem na zaplanowanie kolejnych kroków, by polepszyć stan środowiska. W ramach inspiracji do pozytywnych eko-zmian także Caritas Polska Laudato Si’ przygotował szereg ciekawych inicjatyw, do udziału w których serdecznie zachęcamy!

6 lat encykliki Laudato si’ w Polsce – co udało się zrobić?

Mija 6 lat od wydania przez Papieża Franciszka Encykliki Laudato Si’: W trosce o wspólny dom. Papież zwraca w niej uwagę, że wszyscy mamy wpływ na trwający obecnie kryzys ekologiczny i tylko nasze wspólne działania mogą przynieść korzyści naszej planecie. Jak Kościół odpowiedział na wezwanie do ekologicznego nawrócenia?

„Od ponad dwóch lat realizujemy projekt Caritas Laudato si. W Polsce powstało w tym czasie około 300 lokalnych projektów ekologicznych przy parafiach, szkołach, w centrach wolontariatu. Odwiedziliśmy kilkadziesiąt miejsc i wydarzeń prowadząc warsztaty. Widzimy, że to przynosi efekty – kiedy zaczynamy rozmawiać o tym co wypływa z przesłania Laudato si’ trudno się z nim nie zgodzić. Dystans, który początkowo obserwowaliśmy maleje, za to widzimy coraz więcej „zielonych parafii” w Polsce” – mówi Dominika Chylewska z projektu Caritas Laudato si. 

Jubileuszowe wydanie encykliki

„Z okazji 6-lecia wydania encykliki Laudato si wydaliśmy ją w nowej odsłonie! Przedstawiamy drugie eko-wydanie o minimalistycznej szacie graficznej, co nawiązuje do idei projektu. Poszerzone marginesy pozwalają robić własne notatki, dzięki czemu encyklika staje się osobistym kierunkowskazem postępowania w duchu ekologicznym.” – mówi br. Cordian Szwarc OFM, Animator Krajowy.

Debata „Mania posiadania i antidotum na nią – czyli o ekonomii dobra wspólnego”

Obchodom tygodnia Laudato Si’ towarzyszyć będzie szereg ciekawych spotkań modlitewnych i inspirujących konferencji nie tylko w Polsce ale i na świecie (więcej na www.laudatosiweek.org/pl). Caritas Laudato si zaprasza na debatę z obszaru ekonomii dobra wspólnego. Czy nadprodukcję dóbr, z których korzystają głównie najbogatsi możemy nazwać ‘wzrostem gospodarczym’? Czy w biedniejszych krajach jest obecny konsumpcjonizm? Jak przekonać kierowców do podróżowania komunikacją miejską? Spółdzielczość – jakie ma korzyści i jak odczarować mit PRL-owskiej spółdzielni? W debacie udział wezmą Jan Zygmuntowski (ekonomista, Wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego na kierunku Zarządzanie i AI w Cyfrowym Społeczeństwie, autor „Kapitalizmu sieci) oraz Marcin Kawko (doktorant w Instytucie Przedsiębiorstwa SGH. Ekspert Caritas Laudato si’ oraz Członek Zarządu Fundacji Projekt PL, założycielem inicjatywy The Common Good Perspective, monitorującej oraz promującej praktykę etyki w biznesie.). Debata odbędzie się 24 maja o 18:00 na profilu Facebook Caritas Laudato si.

 Więcej: www.facebook.com/events/237779384775687

Ekologia dla każdego

Tydzień Laudato si obfituje w atrakcje dla dorosłych, młodzieży i dla dzieci. Na social mediach Caritas Laudato si można znaleźć edukacyjne:

O TYGODNIU LAUDATO SI’ 2021

#TydzieńLaudatoSi 2021, który odbywa się w dniach 16-25, jest wydarzeniem międzynarodowym, zorganizowanym przez watykańską Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka przy współpracy ze Światowym Ruchem Katolików na rzecz Środowiska i około 150 organizacjami katolickimi. Intencją tygodnia jest zaszczepienie w wiernych ducha nadziei w lepszą przyszłość i zainspirowanie do działania jako wspólnota.

Zapowiedź: www.youtube.com/watch?v=0HD9Bktulcc
Materiały: https://we.tl/t-HaDETkj1aD

Projekt Caritas Laudato si’

Troska o środowisko i nasz wspólny dom jest dziś konieczna. To temat, który musi zostać podjęty również w Kościele. Projekt Caritas Laudato Si jest odpowiedzią na wezwanie papieża Franciszka oraz potrzebę budzenia w nas ekologicznej wrażliwości. Widzimy, że nasz świat zalewa plastik, konsumujemy coraz częściej bez umiaru, a zmiany klimatyczne można zauważyć w naszej codzienności. Mamy znaczący wpływ na środowisko, a ono na nas – świeże powietrze, zdrowe plony, czysta woda. To wszystko jest nam do życia potrzebne. Chcemy dotrzeć do ludzi i sprawić, by w ich codzienności ekologia stała się ważna; budować wspólnoty, które będą oddolnie zmieniały rzeczywistość. Działamy w 12 diecezjach, animatorem krajowym jest br. Cordian Szwarc OFM. Robimy ogólnopolską kampanię na rzecz ekologii integralnej.