NOWY NABÓR DO KONKURSU W PROJEKCIE EKOLOGICZNYM CARITAS LAUDATO SI

Informacja pobrana z bialystok.caritas.pl – NOWY NABÓR DO KONKURSU W PROJEKCIE EKOLOGICZNYM CARITAS LAUDATO SI

Problemy z segregacją śmieci, marnowaniem wody, smogiem? Marzenie o zorganizowaniu podzielni? W nowym roku ogłaszamy kolejny konkurs grantowy, w którym do zdobycia jest
4 000 zł, 10 000 zł lub 12 500 zł na realizację własnego projektu na rzecz środowiska!

Caritas Laudato si od dwóch lat realizuje w całej Polsce lokalne inicjatywy ekologiczne i zaprasza
do uważniejszego życia, w myśl encykliki Papieża Franciszka Laudato si. Dotychczasowe działania podsumował Brat Cordian Szwarc OFM, Animator Krajowy:

„Udało się poruszyć twórczą i kreatywną pracą naszych animatorów, kilkanaście ośrodków w każdej diecezji, a wynikiem tego są podjęte działania na grassrootowym poziomie. Tylko w roku 2020 powstało ponad 100 lokalnych mini-inicjatyw. Dotykają najróżniejszych tematów: rozwijanie bioróżnorodności, ograniczanie zużycia plastiku, oszczędzanie wody. W szkołach odbyło się wiele lekcji i konkursów dla dzieci i młodzieży – to jest dla nas wyjątkowo ważne, bo rosną kolejne pokolenia wrażliwe na nasz wspólny świat.” – mówi w wywiadzie.

„Marzą nam się parafie, szkoły i lokalne środowiska, przy których zaczną powstawać kręgi wymiany sprzętów, repair café, kooperatywy spożywcze, ogrody czy grządki społeczne, punkty wydawania odzieży, podzielnie i lodówki społeczne. Ten projekt ma sprawić, że znajdziemy przestrzenie zachwytu nad Stworzeniem, że docenimy zwyczaje naszych dziadków, którzy byli naprawdę eko, że zaczniemy znów żyć prościej, skromniej i bliżej siebie nawzajem!” – mówi Andrzej Grupa, Animator Diecezjalny Caritas Laudato si z Poznania.

Jak zdobyć grant?

Przygodę projektową warto zacząć od refleksji – z jakim ekologicznym wyzwaniem mierzy się lokalna społeczność? Co można zrobić, aby to zmienić? Takie pomysły, uwzględniające wskazówki jakie daje papież Franciszek w encyklice Laudato si będą odpowiednimi inicjatywami projektowymi.

„Jeśli weźmiesz udział w projekcie, masz wsparcie – nasz zespół, Animator Krajowy, br. Cordian Szwarc OFM oraz Animatorzy Diecezjalni będą pomagać Ci merytorycznie i formalnie w prowadzeniu projektu” – możemy przeczytać na stronie Caritas Laudato si.

Zgłoszenia przyjmujemy do 10 lutego lub 22 lutego, zależnie od rodzaju konkursu. Inicjatywy są w szczególności skierowane do Parafialnych Zespołów Caritas, Centrów Wolontariatu Caritas oraz Szkolnych Kół Caritas. Osoby zainteresowane konkursem a niezwiązane z Caritas Polska powinny nawiązać kontakt z animatorem diecezjalnym:

Agata Papierz – Caritas Archidiecezji Białostockiej, apapierz@caritas.org.pl

Szczegóły, regulamin, terminy, zgłoszenia na https://laudatosi.caritas.pl/konkursy/

Ogłoszenia o konkursie:

Projekt Caritas Laudato si’

Troska o środowisko i nasz wspólny dom jest dziś konieczna. To temat, który musi zostać podjęty również w Kościele. Projekt Caritas Laudato Si jest odpowiedzią na wezwanie papieża Franciszka oraz potrzebę budzenia w nas ekologicznej wrażliwości. Widzimy, że nasz świat zalewa plastik, konsumujemy coraz częściej bez umiaru, a zmiany klimatyczne można zauważyć w naszej codzienności. Mamy znaczący wpływ na środowisko, a ono na nas – świeże powietrze, zdrowe plony, czysta woda. To wszystko jest nam do życia potrzebne. Chcemy dotrzeć do ludzi i sprawić, by w ich codzienności ekologia stała się ważna; budować wspólnoty, które będą oddolnie zmieniały rzeczywistość. Działamy w 12 diecezjach, animatorem krajowym jest br. Cordian Szwarc OFM. Robimy ogólnopolską kampanię na rzecz ekologii integralnej.