Nowe zarządzenie Metropolity Białostockiego w związku z epidemią

Informacja pobrana z krolowarodzin.pl – Nowe zarządzenie Metropolity Białostockiego w związku z epidemią

W związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem oraz z faktem, iż parafie Archidiecezji Białostockiej znalazły się w czerwonej strefie, Arcybiskup Metropolita Białostocki wydał nowe zarządzenia.

ZARZĄDZENIE
dotyczące zasad bezpieczeństwa i higieny oraz duszpasterstwa w czasie pandemii koronawirusa

Nadejście drugiej fali pandemii jest dla nas wszystkich kolejnym trudnym doświadczeniem. Przychodzi nam ponownie zmierzyć się z tym wyzwaniem i chcemy to czynić w duchu solidarności i braterstwa, manifestując gotowość niesienia w miarę możliwości pomocy tym, którzy jej potrzebują lub będą potrzebować.

Pokonanie pandemii zależy w dużej mierze od naszej świadomej odpowiedzialności, zachowania reguł bezpieczeństwa i higieny. W związku z tym podaję obowiązujące zasady, które należy wdrożyć podczas sprawowania liturgii i innych obowiązków duszpasterskich.

1. Dyspensa

Przypominam, że zgodnie z zarządzeniem z dnia 13 marca br. w Archidiecezji Białostockiej obowiązuje dyspensa od niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy Świętej dla następujących wiernych:

• osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.),
    • osób w podeszłym wieku i kobiet w stanie błogosławionym,
    • osób, które czują wielką obawę przed zarażeniem.

W związku z ograniczeniami dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych w tzw. „strefie czerwonej” udzielam ponadto ogólnej dyspensy od wspomnianego obowiązku osobom przebywającym w takiej strefie w okresie jej obowiązywania.