Nowe dyrektorium katechetyczne

Informacja pobrana z katecheza.archibial.pl – Nowe dyrektorium katechetyczne

W dniu dzisiejszym, tj. 25 czerwca 2020, ogłoszono w Watykanie nowe Dyrektorium Ogólne o Katechizacji. Nowy, obszerny dokument stanowi uaktualnienie Dyrektorium z roku 1997.

„Katecheta ma być świadkiem wiary, a katecheza istotnym elementem ewangelizacji”.

Treść dokumentu została podzielona na trzy części i 12 rozdziałów.

W pierwszej części jest mowa o roli katechezy w ewangelizacyjnej misji Kościoła. Przypomina się w niej m.in. o należytym przygotowaniu katechetów, którzy winni być wiarygodnymi świadkami wiary. Mają nie tylko trudnić się katechizacją, ale rzeczywiście być katechetami.

W drugiej części dokumentu zostało uwypuklone m.in. znaczenie rodziny, która aktywnie uczestniczy w katechizacji i jest naturalnym miejscem życia wiarą. Rodzina uczy dzieci wiary, ale nade wszystko daje o niej świadectwo.

Trzecia część dyrektorium dotyczy katechezy w Kościołach partykularnych. Jest w niej mowa m.in. o szkołach katolickich, które w coraz większym stopniu powinny się stawać „wspólnotami wiary”. Podkreśla się też znaczenie nauczania religii w szkołach, dzięki czemu uczniowie mogą otrzymać wykształcenie całościowe, uwzględniające wymiar duchowy człowieka. W dokumencie wzięto także pod uwagę wyzwania, jakie stawia przed współczesnym człowiekiem kultura cyfrowa.

Żródło: https://www.vaticannews.va/pl/watykan/news/2020-06/dyrektorium-o-katechizacji.html.