JAŁMUŻNA WIELKOPOSTNA 2020 r.

Informacja pobrana z bialystok.caritas.pl – JAŁMUŻNA WIELKOPOSTNA 2020 r.

W Środę Popielcową rozpoczyna  się kolejna ogólnopolska „Jałmużna Wielkopostna” pod hasłem „Dar Juniora dla Seniora”. Datki uzbierane w Skarbonkach Miłosierdzia przez dzieci i młodzież trafią do osób starszych i chorych. Caritas Archidiecezji Białostockiej przygotowała 12 tysięcy skarbonek.

„Dawanie jałmużny może się wydawać rzeczą prostą, ale musimy uważać, aby nie ogołocić tego gestu z wielkiej zawartej w nim treści. Termin „jałmużna” pochodzi z języka greckiego i oznacza właśnie „miłosierdzie”. Zatem jałmużna powinna nieść z sobą całe bogactwo miłosierdzia. A ponieważ miłosierdzie wyraża się na tysiące dróg i tysiące sposobów, to także jałmużna wyraża się na wiele sposobów, aby ulżyć trudnościom osób potrzebujących.”- powiedział Ojciec Święty Franciszek w Orędziu na Wielki Post 2020 r.

„Jałmużna Wielkopostna” to mała ofiara, która przybiera formę dobrowolnej rezygnacji z przyjemności materialnej lub poświęcenia czasu na wysłuchanie, wsparcie i zrozumienie drugiej osoby. Zebrane w Skarbonkach środki zostaną wykorzystane przez Caritas  na zaspokojenie potrzeb seniorów. Skarbonki Miłosierdzia można odbierać w parafiach. W czasie Wielkiego Postu mają przypominać w domach o istocie i potrzebie jałmużny. Natomiast w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, kiedy przypada Niedziela Miłosierdzia Bożego – święto patronalne Caritas – Skarbonki Miłosierdzia będą zbierane w kościołach. Dziękujemy Wolontariuszkom z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku  za pomoc w pakowaniu skarbonek.

Od 2000 roku Jałmużna Wielkopostna jest akcją ekumeniczną, w którą poza Caritas Kościoła Katolickiego włączają się również Eleos Kościoła Prawosławnego, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Do „Jałmużny” można również dołączyć dokonując wpłaty do tzw. „Wirtualnej Skarbonki”, czyli na konto Caritas Polska z dopiskiem „Jałmużna Wielkopostna”.