IV ŚWIATOWY DZIEŃ UBOGICH

Informacja pobrana z bialystok.caritas.pl – IV ŚWIATOWY DZIEŃ UBOGICH

W najbliższą niedzielę (15 listopada 2020 r.) w Kościele Katolickim będziemy obchodzić IV Światowy Dzień Ubogich. W tym roku obchody będą przebiegać pod hasłem: „Wyciągnij rękę do ubogiego” (Syr, 7,32).

Jak pisze Papież Franciszek w swoim orędziu: „Wyciągnięcie ręki jest znakiem: to znak, który natychmiast przywołuje do bliskości, solidarności i miłości. W ostatnich miesiącach, w których cały świat był jakby przytłoczony przez wirusa przynoszącego ból i śmierć, zniechęcenie oraz zagubienie, ileż wyciągniętych rąk mogliśmy widzieć! Wyciągnięta ręka lekarza, który przejmuje się każdym pacjentem, starając się znaleźć właściwe lekarstwo. Wyciągnięta ręka pielęgniarki i pielęgniarza, którzy nie patrząc na godziny pracy, zostają, aby troszczyć się o chorych. Wyciągnięta ręka tych, którzy pracują w administracji i organizują środki, aby ocalić jak najwięcej ludzkich istnień. Wyciągnięta ręka aptekarza, realizującego tak wiele próśb, wystawiając się jednocześnie na ryzykowny kontakt z ludźmi. Wyciągnięta ręka kapłana, który błogosławi ze ściśniętym sercem. Wyciągnięta ręka wolontariusza, który pomaga tym, którzy żyją na ulicy, ale też i tym, którzy mają dach nad głową, ale nie mają co jeść. Wyciągnięta ręka kobiet i mężczyzn, którzy pracują, aby zapewnić konieczne usługi i bezpieczeństwo. I jeszcze wiele innych wyciągniętych rąk, które moglibyśmy tu wyliczać, aż do skomponowania litanii dobrych dzieł. Wszystkie te ręce rzuciły wyzwanie zarazie oraz strachowi, aby dać wsparcie i pociechę.”

W odpowiedzi na apel Papieża Franciszka Caritas Archidiecezji Białostockiej włącza się w obchody Dnia Ubogich poprzez organizację zbiórki odzieży dla podopiecznych Centrum Pomocy Samarytanin: osób ubogich, samotnych, bezdomnych i seniorów.

Okres jesienno-zimowy, to czas szczególnego zapotrzebowani na odzież męską dla osób bezdomnych, dlatego w szczególności prosimy o nową bieliznę i buty oraz ciepłe kurtki (te ostatnie mogą być używane, uprane, w dobrym stanie) we wszystkich rozmiarach.

Wszystkich, którzy chcieliby wesprzeć potrzebujących zapraszamy we wtorki, środy i czwartki w okresie 15-30 listopada 2020 r. do naszej placówki przy ul. Kolejowej 26A w Białymstoku w godz. 12.00 – 15.00.

Tu znajdziesz Orędzie Papieża Franciszka na IV Światowy Dzień Ubogich.