Gala 25-edycji konkursu poetyckiego „Przekroczyć Próg Nadziei”

Informacja pobrana z bialystok.kik.opoka.org.pl – Gala 25-edycji konkursu poetyckiego „Przekroczyć Próg Nadziei”

z roku 2020, który miał miejsce w ramach 38 Dni Kultury Chrześcijańskiej, odbyła się w dniu 11.06.2021 w Zespole Szkół Katolickich w Białymstoku.

Trwająca od jesieni pandemia koronawirusa uniemożliwiła normalne zakończenie tegoż konkursu, o co w ostatnich latach zabiegał i z powodzeniem przeprowadzał Pan Mirosław Heleniak, i dlatego też odbyła się ona dopiero teraz.

Towarzyszyło jej oczywiście wspomnienie Papieża – Świętego Jana Pawła II, początku jego pontyfikatu: Habemus Papam i jego przyjaźni z młodymi oraz słów które zrodziły ten konkurs.

A jeśli już mówić o tegorocznym konkursie to najpierw cisną się słowa z dziecięcej piosenki sprzed lat: „mało nas, mało nas do pieczenia chleba…”

Laureatami i jednocześnie trzema uczestniczkami konkursu były:

Aleksandra Zalewska z I LO w Białymstoku – I nagroda,

I dwie wyróżnione:

Klaudia Czarnowicz z Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku

Dominika Krawczyk z I LO w Białymstoku.

Fantastyczną laudację poświęconą nagrodzonym wierszom i w szczególności laureatce I nagrody wygłosił przewodniczący jury pan prof. Dariusz Kulesza z Uniwersytetu w Białymstoku.

Ale jednocześnie ponieważ „mało nas …” zasugerował zmianę formuły konkursu, który umożliwiłby  udział w nim większej ilości młodzieży z różnymi formami wypowiedzi o tym co dla niej wartościowe i ważne we współczesnym świecie a nie tylko elitarnej, wyrafinowanej grupie która próbuje tworzyć poezję.

Co to może oznaczać? Zapewne zamknięcie konkursu poetyckiego „Przekroczyć Próg Nadziei”,  który osiągnął 25-edycję, a więc dorosłość czy dojrzałość. Jeśli tak się stanie to w postaramy się wkrótce wydać drugi tomik wierszy z tych konkursów.

Jeśli Paniom: Urszuli Jurkowskiej i Monice Włoskowskiej – nauczycielkom z Zespołu Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku uda się uruchomić konkurs w nowej formule, KIK będzie starał się je wspomagać.

                                                                                                       Tadeusz Ruminowicz, KIK Białystok