Informacja pobrana z bialystok.tradycjakatolicka.pl – Festiwal Sztuk Dawnych – Imieniny Izabeli Branickiej 2015 – 15-19 listopada 2015 r.

Serdecznie zapraszamy na Festiwal Sztuk Dawnych – Imieniny Izabeli Branickiej 15-19 listopada 2015 r.
W programie wiele wspaniałych wydarzeń kulturalnych.
FSD_IIB_2015
Festiwal Sztuk Dawnych – Imieniny Izabeli Branickiej 2015
15 – 19 listopada 2015 r.
Festiwal zainauguruje Msza Święta w Starym Kościele Farnym (15 XI) z oprawą muzyczną pochodzącą z środowiska muzycznego księży Misjonarzy, opiekującymi się białostocką parafią w XVIII wieku. Również w Niedzielę odbędzie się w Domu Ludowym w Supraślu Koncert Pieśni Nabożnych Franciszka Karpińskiego. Karpiński przez kilka lat był związany z dworem Izabeli Branickiej w Białymstoku a w Supraślu Pieśni Nabożne wydał drukiem w 1792 roku. Pierwszoplanowym wydarzeniem tegorocznego festiwalu będzie prawykonanie (16 XI) po 250 latach Spektaklu Operowego „La Contadina in Corte” Antonio Sacchiniego – jednej z najpopularniejszych Oper Sacchiniego, która doczekała się do lat 80-tych XVIII stulecia ponad 20 wystawień m.in. w Warszawie i na co wskazują poszlaki historyczne również w Białostockim Opernhausie. Koncert zostanie wykonany na kopiach instrumentów z epoki, soliści wystąpią w stylizowanych na ówczesne kostiumach oraz historycznie stylizowanej scenografii autorstwa Agnieszki Blank. Spektakl wyreżyseruje Natalia Kozłowska a orkiestrę Zespołu Muzyki Dawnej Diletto poprowadzi Anna Moniuszko. W dniach poprzedzających Imieniny zaplanowaliśmy również wieczory historyczne z recitalem Piotra Olecha – kontratenor oraz Anny Biuruli – lutnia, teorba oraz gawędą historyczną Andrzeja Lechowskiego i Anny Dąbrowskiej. Imponującym finałem Imienin (19 XI) będzie spektakl taneczny pt. Miniatury Staropolskie w wykonaniu tancerzy Baletu Dworskiego Cracovia Danza oraz Capella Antiqua Bialostociensis, w którym przeplatają się – jak było z pewnością na dworze Branickich – tańce polskie i francuskie. Pełne humoru i wdzięku, opowiadane tańcem i pantomimą historie przybliżą widzom atmosferę dworu polskiego okresu Baroku.
Inicjatywa Festiwalu, realizowana od pięciu lat, wrosła już w kalendarz wydarzeń artystycznych Białegostoku a w tym roku oprócz środków Prezydenta Miasta Białegostoku otrzymaliśmy również wsparcie finansowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Program Festiwalu

15.11.2015 r. (niedziela)

13:30 – Msza Święta inaugurująca Festiwal
STARY KOŚCIÓŁ FARNY W BIAŁYMSTOKU
Muzyka liturgiczna z Graduale Romanum edycji Piotrkowczyka A.D. 1740 i Graduale pro festis XX. Misjonarzy A.D. 1769 w wykonaniu:
– Zespół Wokalny Jerycho
– Schola Gregoriana Sancti Casimiri

19:00 – Koncert Pieśni Nabożnych Franciszka Karpińskieg na 190 rocznicę śmierci.
DOM LUDOWY W SUPRAŚLU
Wykonawcy:
– Bartosz Izbicki
– Schola Gregoriana Sancti Casimiri z udziałem Starosielskiego Bractwa Śpiewaczego im. św. Stanisława

16.11.2015 (poniedziałek)

PAŁAC BRANICKICH W BIAŁYMSTOKU, AULA MAGNA godz.
19:00 – spektakl operowy Antonio Sacchini „La Contadina in Corte” prawykonanie po 250 latach w Białymstoku

obsada:
Julita Mirosławska – (Sandrina – sopran)
Anna Wolfinger – (Tancia – sopran)
Przemysław Baiński – (Barone Ruggero – tenor)
Dawid Biwo – (Berto – baryton)

Natalia Kozłowska – reżyseria, Agnieszka Blank – scenografia

Zespół Muzyki Dawnej „Diletto”
Anna Moniuszko – dyrygent

17.11.2015 (wtorek)

RATUSZ – MUZEUM PODLASKIE W BIAŁYMSTOKU
18:00 – Gawęda o Izabeli Branickiej Andrzeja Lechowskiego Wręczenie Nagród Laureatom konkursu na opowiadanie „Izabela Branicka”  organizowanego przez Publiczne Gimnazjum im. Izabeli Branickiej w Białymstoku.

Recital „Muzyka na dworach magnackich w XVIII wieku”
Piotr Olech – kontratenor
Anna Birula – lutnia/teorba

18.11.2015 (środa)

MUZEUM WNĘTRZ PAŁACOWYCH W CHOROSZCZY
18:00 – Gawęda o Izabeli Branickiej Anny Dąbrowskiej
Recital „Muzyka na dworach magnackich w XVIII wieku”
Piotr Olech – kontratenor
Anna Birula – lutnia/teorba

19.11.2015 (czwartek)

PAŁAC BRANICKICH W BIAŁYMSTOKU
19:00 – Spektakl Taneczny „Miniatury Staropolskie”
Romana Agnel, Leszek Rembowski – choreografia
Monika Polak-Luścińska – kostiumy
Tancerze Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”
z udziałem Capella Antiqua Bialostociensis
Helena Szuhalska – kierownik zespołu

WSTĘP WOLNY.

Organizator:
Fundacja Pro Anima

Współorganizatorzy:
Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku

Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Mecenat Festiwalu:
PGE Dystrybucja S.A.
SBR Bank,
Open Eductation Group Sp. z o.o.
Urząd Miejski w Supraślu

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Miasta Białegostoku