Oto Pan Bóg przyjdzie!

Źródło: http://schola-zieloneswiatki.blogspot.com/2011/12/oto-pan-bog-przyjdzie.html

Adwent
Od 27 listopada mamy Adwent. Samo sÅ‚owo po Å‚acinie oznacza „nadejÅ›cie, przyjÅ›cie”.  Dlatego czas Adwentu okreÅ›lamy jako oczekiwanie na nadejÅ›cie Pana, Zbawiciela.

Adwent ma podwójny wymiar, charakter.

Po pierwsze czas adwentowego oczekiwania ma nas przygotować na powtórne przyjście Chrystusa na końcu czasów. Nie wiemy, kiedy się to wydarzy, dlatego powinniśmy trwać w gotowości, jak panny z płonącą lampą w ręce, aby nie przegapić nadejścia Oblubieńca.

Po drugie, przypominamy sobie w Adwencie tÄ™sknotÄ™ ludzi, którzy pozbawieni przez grzech pierworodny i swoje grzechy Å‚aski Bożej, oczekiwali obiecanego Mesjasza, Emmanuela i woÅ‚ali w modlitwie „Maranatha, przyjdź, Panie!”. I przyszedÅ‚, jako Bóg CzÅ‚owiek, rodzÄ…c siÄ™ w ubogiej stajence. Dlatego też okres Adwentu poprzedza uroczystoÅ›ci Bożego Narodzenia – pamiÄ…tki pierwszego przyjÅ›cia Syna Bożego.

Tradycje Adwentowe.

NajpopularniejszÄ… polskÄ… tradycjÄ… AdwentowÄ… sÄ… Roraty, czyli Msze Å›wiÄ™te wotywne ku czci NajÅ›wiÄ™tszej Maryi Panny. Zazwyczaj odprawia siÄ™ je o Å›wicie, a współczeÅ›nie dla uÅ‚atwienia uczestnictwa dzieciom i mÅ‚odzieży, również wieczorem. Nazwa „roraty” pochodzi od pierwszego sÅ‚owa Å‚aciÅ„skiej pieÅ›ni na wejÅ›cie „Rorate coeli” (niebiosa, spuśćcie rosÄ™). W czasie tej Mszy Å›wiÄ™tej zapalona jest dodatkowa Å›wieca (roratka – biaÅ‚a, z biaÅ‚Ä… lub bÅ‚Ä™kitnÄ… wstążkÄ…), symbolizujÄ…ca MatkÄ™ Bożą. Dzieci przynoszÄ… na Roraty swoje lampiony.

Kolejnym zwyczajem jest ustawianie „kalendarza adwentowego”, czyli wieÅ„ca z czterema Å›wiecami, które symbolizujÄ… cztery niedziele Adwentu. W pierwszÄ… niedzielÄ™ pÅ‚onie tylko jedna Å›wieca, w drugÄ… dwie, itd.

Adwent jest też doskonałym czasem do podejmowania dobrych postanowień. Korzystają z tej okazji najczęściej dzieci, ale też i część dorosłych. Postanowienia i wyrzeczenia mają pomóc nam do lepszego przygotowania serca na spotkanie ze Zbawicielem szczególnie w czasie Świąt Jego Narodzin.

Kolorem dominujÄ…cym w czasie Adwentu jest fiolet – kolor pokuty i oczekiwania. KapÅ‚ani zakÅ‚adajÄ… fioletowe ornaty i stuÅ‚y, ministranci fioletowe pelerynki.

Adwent ma też swoje piÄ™kne, charakterystyczne pieÅ›ni. Najpopularniejszymi sÄ… „ArchanioÅ‚ Boży, Gabryjel”, „Niebiosa, deszcz z góry Å›lijcie”, „Spuśćcie nam na ziemskie niwy”, „Czekam na Ciebie, dobry Boże”, „Maranatha, przyjdź Jezu Panie”, „Maranatha”, „ZdrowaÅ› bÄ…dź Maryja”, „Niebiosa, rosÄ™ Å›lijcie”, „Oto Pan Bóg przyjdzie”, „Åšwiat na Ciebie czeka, Panie”.

SkÄ…d wiadomo, kiedy rozpocznie siÄ™ Adwent?

Åatwo obliczyć, kiedy rozpocznie siÄ™ Adwent. Otóż w Adwencie muszÄ… być cztery niedziele. JeÅ›li Boże Narodzenie, 25 grudnia, wypada tak, jak w tym roku, w niedzielÄ™, to cztery niedziele wczeÅ›niej (jednoczeÅ›nie równo cztery tygodnie) rozpoczyna siÄ™ Adwent. Ponadto pierwsza niedziela Adwentu jest zawsze kolejnÄ… po uroczystoÅ›ci Chrystusa Króla WszechÅ›wiata, która koÅ„czy jednoczeÅ›nie Rok Liturgiczny.