40 – te Dni Kultury Chrześcijańskiej

Informacja pobrana z bialystok.kik.opoka.org.pl – 40 – te Dni Kultury Chrześcijańskiej

Klub Inteligencji Katolickiej w Białymstoku i Katolickie Stow. Lekarzy Polskich O/Białystok

zaprasza na 40 – te Dni Kultury Chrześcijańskiej

„Kim jestem? Pytanie o tożsamość człowieka”.
a także na
Konferencję nt. „Człowiek – między Bogiem a zwierzęciem.”

organizowaną przez
Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne,
Instytut Teologiczny oraz KIK w Białymstoku.

02.10. niedziela godz. 18.00 Msza św. inaugurująca 40-te Dni Kultury Chrześcijańskiej pod przewodnictwem J. E. Ks. Abp. Józefa Guzdka, homilię wygłosi ks. dr Sławomir Dąbrowski. Archikatedra Wniebowstąpienia N.M.P w Białymstoku.

05.10. środa godz. 18.00 dr hab. Ryszard Stocki (Collegium Ignatianum w Krakowie) „Skąd się biorą złośliwe problemy i jak je rozwiązywać?” – Archiwum i Muzeum Archidiecezji Białostockiej, ul. Warszawska 50.

10.10. poniedziałek godz. 17.00 prof. dr hab. Marek Cichocki (Collegium Civitas, UW)„Tożsamość i wolność w czasach wojny i kryzysu”. Archiwum i Muzeum Archidiecezji Białostockiej, ul. Warszawska 50.

15.10. sobota godz. 10.00. Konferencja w budynku Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku, ul. Warszawska 46, aula św. Kazimierza.

Konferencja pod hasłem:

„Człowiek – między Bogiem a zwierzęciem”.

Prelegenci:

Ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski (UKSW) „Człowiek i zwierzęta w Bożym planie stworzenia”.
Ks. dr Jacek Prusak SJ (Collegium Ignatianum w Krakowie) „Ludzka kategoria potrzeb. Co nas łączy i różni ze zwierzętami?”
dr Łukasz Lamża (UJ) „Homo Deus. Co to właściwie znaczy, że człowiek ma się stać Bogiem?”
Red. Bronisław Wildstein (pisarz, publicysta), „Dlaczego człowiek nie może być aniołem”. „Uwagi do sentencji Pascala: Człowiek nie jest ani aniołem ani bydlęciem, nieszczęście w tym, iż kto chce być aniołem, bywa bydlęciem”.

Panel dyskusyjny prowadzi red. Dorota Łosiewicz (TVP i TVwPolsce.pl)

18.10. wtorek godz. 18.00 Red. Grzegorz Górny „Nowy wspaniały świat, czyli rewolucja antropologiczna w XXI wieku”. Archiwum i Muzeum Archidiecezji Białostockiej,
ul. Warszawska 50.

22.10. sobota godz. 18.00 „Proroctwo Becketta. Cywilizacja na rozdrożu”. Spotkanie
z Antonim Liberą (pisarzem i tłumaczem) oraz o. dr Januszem Pydą OP (Kolegium Dominikańskie oraz Dominikańska Szkoła Filozofii i Teologii w Krakowie).
Archiwum i Muzeum Archidiecezji Białostockiej, ul. Warszawska 50.

26.10. środa godz. 18.00 Prof. Leon Tarasewicz ASP Warszawa (artysta, malarz), „Tożsamość białoruska” spotkanie poprowadzi Ewa Zalewska. Archiwum i Muzeum Archidiecezji Białostockiej, ul. Warszawska 50.

30.10. niedziela godz. 18.00 Msza św. na zakończenie Dni Kultury Chrześcijańskiej pod przewodnictwem ks. bp. Henryka Ciereszko, homilię wygłosi ks. dr Dariusz Wojtecki. Parafia św. Wojciecha w Białymstoku.

Wszystkie spotkania są otwarte dla zainteresowanych!