30-LECIE WZNOWIENIA DZIAŁANOŚCI CARITAS NA MONECIE NBP

Informacja pobrana z bialystok.caritas.pl – 30-LECIE WZNOWIENIA DZIAŁANOŚCI CARITAS NA MONECIE NBP

25 listopada 2021 r. w siedzibie diecezjalnej rozgłośni Radia i, Pan Piotr Draus – dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Białymstoku przekazał ks. Jerzemu Sęczkowi – Dyrektorowi Caritas Archidiecezji Białostockiej monetę „30-lecie wznowienia działalności Caritas Polska”.

Narodowy Bank Polski poinformował, że od 6.10.2021 r. można nabyć nową srebrną monetę kolekcjonerską „30-lecie wznowienia działalności Caritas Polska” o nominale 10 zł.

Awers srebrnej monety przedstawia miłosiernego Samarytanina udzielającego pomocy napadniętemu i rannemu wędrowcowi oraz cytat z Ewangelii św. Mateusza (Mt 7,20) w polskiej i łacińskiej wersji językowej. Na rewersie zaprezentowano jubileuszowy logotyp Caritas Polska oraz napis informujący o 30. rocznicy wznowienia działalności przez tę instytucję. Więcej informacji można znaleźć w folderze emisyjnym.

„W latach 2020-2021 obchodzony jest jubileusz 30-lecia wznowienia działalności Caritas Polska. Organizacja została reaktywowana Dekretem Konferencji Episkopatu Polski z dnia 10 października 1990 roku jako instytucja czerpiąca inspiracje i wzory z działalności charytatywnej oraz społecznej prowadzonej na terenie Polski w przeszłości, przerwanej w okresie reżimu komunistycznego.

Caritas Polska jest duszpasterską instytucją charytatywną Kościoła katolickiego i największą organizacją społeczno-charytatywną w Polsce. Niesie profesjonalną, wielowymiarową pomoc osobom wykluczonym i ubogim, które idą przez życie z różnego rodzaju deficytami. Będąc ich głosem i rzecznikiem, Caritas Polska odwołuje się do wyraźnie zdefiniowanych wartości ewangelicznych, które wyznaczają kryteria oceny rzeczywistości społecznej i odpowiednie zasady postępowania: dobra wspólnego, solidarności i miłości.

Działania Caritas Polska skupiają się na osobach potrzebujących, do których kierowana jest pomoc materialna, psychologiczna i duchowa. W sposób szczególny organizacja ta wspiera rodziny, dzieci i młodzież, seniorów, osoby z niepełnosprawnościami, bezdomnych, uzależnionych, opuszczających zakłady penitencjarne, migrantów i uchodźców.

Ponadto Caritas Polska działa w obszarze edukacji i podnoszenia świadomości społecznej oraz świadczy pomoc humanitarną i rozwojową na wszystkich kontynentach. Reprezentuje także 45 diecezjalnych ośrodków Caritas znajdujących się na terenie Polski, wspierając je w wykonywaniu zadań. Caritas Polska jest członkiem konfederacji Caritas Internationalis i Caritas Europa, współpracuje również z watykańską Dykasterią ds. Integralnego Rozwoju Człowieka – napisała w folderze numizmatycznym dr Urszula Bejma.

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.”

Źródło: www.nbp.pl