Źródło: https://archibial.pl/wiadomosci/2663-msza-sw-w-150-lecie-zawodowej-strazy-pozarnej-w-bialymstoku/
Msza św. w 150-lecie Zawodowej Straży Pożarnej w Białymstoku
„Najgłębszą treścią waszego życia jest ofiarowanie siebie, swoich sił, zdolności, a nawet życia w służbie bliźnim. Do tego zobowiązują słowa ślubowania wypowiedziane publicznie w godzinie wstąpienia w szeregi Państwowej Straży Pożarnej” – mówił abp Józef Guzdek podczas Mszy św. w archikatedrze białostockiej z okazji 150-lecia powstania Zawodowej Straży Pożarnej. W uroczystości uczestniczyli komendanci, funkcjonariuszki i funkcjonariusze oraz pracownicy cywilni PSP, a także druhny i druhowie OSP. Na wspólne świętowanie przybyła również delegacja strażaków z Kowna – wraz z komendantem i kapelanem. Eucharystię koncelebrowali bp senior Tadeusz Pikus z Drohiczyna oraz kapelani strażaccy.

W homilii abp Józef Guzdek, odwołując się do ewangelicznej przypowieści o dobrym pasterzu, wskazał na dwie postawy wobec powierzonych zadań: pasterza i najemnika. Obie mają za zadanie opiekę nad owcami, jednak różnica ujawnia się w sytuacji zagrożenia. Dobry pasterz podejmuje ryzyko zdrowia i życia, ponieważ czuje odpowiedzialność za swoje owce i nie porzuca ich w potrzebie. Najemnik natomiast ucieka, gdyż nie zależy mu na powierzonym stadzie.
„Przy pomocy tych dwóch słów: pasterz i najemnik, i tego, co one w sobie kryją, możemy również opisać postawę współczesnego człowieka wobec wyzwań i zadań, przed jakimi staje” – stwierdził, dodając: „Tylko Bóg zna serca człowieka i tylko On wie, co naprawdę kryje się w jego wnętrzu. Jednak szczególnie w sytuacjach wymagających poświęcenia, a nawet heroizmu, po owocach, po czynach poznaje się wartość człowieka”.
Zwracając się w sposób szczególny do komendantów, funkcjonariuszek i funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych Państwowej Straży Pożarnej, a także do wszystkich uczestników liturgii, mówił: „W świetle dzisiejszej Ewangelii służbę strażaków postrzegamy jako szczególne powołanie do bezinteresownego niesienia pomocy każdemu człowiekowi. A powołanie to coś więcej, aniżeli praca zawodowa. Wiąże się ono ze świadomością, że Bóg Was potrzebuje. To On stawia Was na straży najwyższych wartości, jakimi są zdrowie i życie bliźnich, którzy ucierpieli na skutek wypadków drogowych, pożarów i klęsk żywiołowych. Jesteście wśród tych, którzy są najszybciej i najbliżej człowieka w potrzebie”.
Hierarcha zwrócił uwagę, że wielu z podziwem i wdzięcznością patrzy na zaangażowanie strażaków w niesienie pomocy poszkodowanym – na wzór dobrego pasterza są gotowi troszczyć się o innych, nie zważając na grożące im niebezpieczeństwa.
„Najgłębszą treścią waszego życia jest więc ofiarowanie siebie, swoich sił, zdolności, a nawet życia w służbie bliźnim. Do tego zobowiązują słowa ślubowania wypowiedziane publicznie w godzinie wstąpienia w szeregi Państwowej Straży Pożarnej” – mówił arcybiskup, przywołując rotę strażackiego ślubowania „(…) świadom podejmowanych obowiązków strażaka, uroczyście ślubuję być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia – nawet z narażeniem życia”.
Arcybiskup wskazał, że na co dzień obok szlachetnych postaw pojawia się ludzka słabość – dobro i zło, pasterz i najemnik współistnieją blisko siebie. Dlatego konieczna jest ciągła refleksja i wysiłek, by dojrzewać do odpowiedzialności i odwagi w trosce o dobro. Kluczowe jest w tym formowanie sumienia, które nigdy nie pozwoli zwlekać z pomocą i będzie umacniać przekonanie o wartości tej służby.
W 150. rocznicę utworzenia Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku, dziękował wszystkim strażakom „za serca dobre i wrażliwe oraz szlachetne czyny”. Życzył, by ich patron – św. Florian, wypraszał potrzebne łaski w życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym i oby po każdej akcji mogli bezpiecznie powracać do swoich domów.
„Najważniejsza jest motywacja wewnętrzna – potrzeba ratowania drugiego człowieka. Gratuluję Wam takiej wewnętrznej formacji. Bez niej nie bylibyście zdolni do codziennej służby; bez niej bylibyście jedynie najemnikami. To jest niezwykle ważne, ale równie istotne jest, aby wasze rodziny akceptowały tę służbę i miały świadomość, że oprócz decyzji o małżeństwie i ślubowaniu miłości na dobre i na złe, złożyliście także ślub służby drugiemu człowiekowi. Z tego powodu należy się Wam najwyższy szacunek – zarówno Wam, jak i Waszym bliskim, którzy rozumieją tę odpowiedzialność” – mówił abp Guzdek do strażaków i ich rodzin przed udzieleniem błogosławieństwa.
Mszę św. w intencji strażaków i ich rodzin koncelebrował biskup senior diecezji drohiczyńskiej Tadeusz Pikus oraz kapelani Straży Pożarnej. Na uroczystości przybyli też strażacy z Litwy.
Liturgię uświetniła Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Rafała Broneckiego.
Po Mszy św. główne uroczystości związane z wojewódzkimi obchodami 150-lecia powstania Zawodowej Straży Pożarnej odbyły się w Sali konferencyjnej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Mieszkańcy Białegostoku mogą wziąć udział w festynie rodzinnym (plac przed Teatrem Dramatycznym, godz. 10.00 – 16.00), obejrzeć wystawę pojazdów pożarniczych (Plac Jana Pawła II, godz. 10.00 – 14.00) oraz paradę ulicami miasta, która rozpocznie się o godz. 14.00.