Źródło: https://archibial.pl/wiadomosci/2593-modlitwa-w-intencji-misji-misjonarzy-i-dobroczyncow-misji/
Modlitwa w intencji misji, misjonarzy i dobroczyńców misji
| autor: © Teresa Margańska
„Misjonarzem nie jest tylko osoba wyjeżdżająca w odległe kraje. Każdy ochrzczony jest powołany do głoszenia Dobrej Nowiny tam, gdzie żyje, bo misyjność jest naturą Kościoła, a zatem zadaniem każdego wierzącego. Niezależnie od obranej drogi, nasze życie powinno być świadectwem Ewangelii” – mówił w parafii pw. Matki Bożej Królowej Rodzin w Białymstoku abp Józef Guzdek. W niedzielę rozpoczynającą Tydzień Misyjny wierni modlili się za misjonarzy, dobroczyńców misji oraz o nowe powołania misyjne.
„Niedziela misyjna, a więc myślimy o misjonarzach. Ale przecież i w naszej Ojczyźnie, także na Podlasiu, potrzebne są misje, czyli nieustanne głoszenie Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego. Nie dajmy się zwieść opiniom, że wiara jest sprawą prywatną” – podkreślał metropolita białostocki, dziękując wiernym obecnym na Eucharystii za ich zwyczajne świadectwo wiary: świadczenie o Chrystusie w rodzinach, w społeczeństwie, w środowiskach pracy, zapewniając jednocześnie o modlitwie za misjonarzy, którzy w dalekich krajach, często z narażeniem życia i zdrowia, głoszą Ewangelię.
Eucharystia zgromadziła animatorów misyjnych, odpowiedzialnych za Koła Żywego Różańca oraz członków Diakonii Misyjnej Ruchu Światło-Życie.
W homilii ks. Adam Wiński, Archidiecezjalny Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych i Delegat Arcybiskupa ds. Misji Archidiecezji Białostockiej, nawiązując do słów Ewangelii podkreślał, że aby móc zapraszać innych na ucztę trzeba, trzeba najpierw żyć świadomością obdarowania, w bliskości z Jezusem, ponieważ „wiara jest zaproszeniem do relacji, do bliskości; gdy to zrozumiemy, inni pójdą za nami i wszyscy spotkamy się na uczcie”.
„Ta uczta nie jest z tego świata, ale tą ucztą dla nas jest świat” – zauważył, zachęcając cieszenia się życiem w każdym jego wymiarze, i zaraz potem wyjaśniając, że ucztą, o której mówi Chrystus w przypowieści jest Eucharystia, gdzie ucztą i pokarmem jest On sam.
Wskazywał, że „ewangelizacja dokonuje się przez pokazanie własnego człowieczeństwa, a dopiero później pokazania dla czego, albo lepiej – dla Kogo tak żyję (…). Ucztą, którą mamy się cieszyć są także nasze relacje, piękne relacje, wzniesione na wyżyny Ewangelii. Podnośmy więc sobie poprzeczkę świętości coraz wyżej i wyżej – aż dotkniemy Nieba” – apelował.
„Zapraszanie na ucztę to zadanie wszystkich – w naszym imieniu czynią to nasi misjonarze. Dziś dziękujmy za ich pracę, ale też prośmy o nowe powołania, pytajmy siebie i naszych młodych: kto będzie nam głosił Ewangelię za kilkadziesiąt lat?” – zastanawiał się.
Kaznodzieja podkreślał, że słowa Jezusa: „idźcie” – to testament Jezusa skierowany do każdego z nas; „zapraszajcie” – to wezwanie do ewangelizacji, która jest spotkaniem trzech wolności: Boga, tego który głosi i tego, który przyjmuje Ewangelię, które to spotkanie może zarażać innych pięknem i autentycznością, zaś posłanie do „wszystkich” oznacza, że Dobra Nowina jest dla każdego bez wyjątku, także tych, którzy na starym kontynencie zapomnieli o Bogu.
Po homilii abp Guzdek wręczył krzyże misyjne trzem osobom z Diakonii Misyjnej Ruchu Światło-Życie: Aleksandrze Forfa, Karolinie Maleszewskiej i Krzysztofowi Bach, którzy cyklicznie wyjeżdżają na misje, obejmując opieką katolickie wspólnoty w Ekwadorze, Tanzanii i Kenii. Diakonia ta w archidiecezji białostockiej liczy 10 osób.
Karolina Maleszewska, która w listopadzie uda się do Kenii, aby wspierać misjonarzy i prowadzić rekolekcje oazowe, mówi: „Jadę tam już po raz kolejny po to, żeby się dzielić tym, co mam, aby przekazać radość, którą mam w sobie. Tak wiele darów otrzymałam od Boga, że chcę się nimi dzielić innymi. Zobaczyłam jak bardzo jestem obdarowana oraz jak ważna jest wspólnota wiary, jak trzeba o nią dbać i zabiegać”. Dodaje, że podczas wyjazdów do Kenii i Tanzanii nauczyła się także wielu rzeczy praktycznych, „np. jak ogarnąć setkę dzieci na raz, jak zajmować się zakrystią, albo jak zatańczyć na Mszy św.”.
W tym szczególnym dniu modlitwy w intencji misji i misjonarzy, arcybiskup metropolita kontaktował się z rodzicami księży misjonarzy archidiecezji białostockiej, aby zapewnić ich o bliskości i modlitwie oraz wyrazić wdzięczność za pełnioną przez kapłanów posługę, zaś misjonarzom, którzy przebywają w Polsce na rekonwalescencji życzył szybkiego powrotu do zdrowia.
„Ewangelia to dobra, radosna nowina. Nie wystarczy mówić: wierzę, ale trzeba emanować dobrocią i radością. Tylko wówczas jesteśmy wiarygodni. Ta parafa ma właśnie cechy tej wiarygodności. Tu nie ma vipów, tu wszyscy mają świadomość, że jako ochrzczeni wszyscy są braćmi i siostrami, wszyscy jesteśmy równi i wszyscy jesteśmy powołani, aby podejmować zadania we wspólnocie” – mówił na zakończenie Mszy św. abp Guzdek.
Obecnie z archidiecezji białostockiej głoszą Chrystusa na misjach: ks. Jarosław Wiśniewski w Papui Nowej Gwinei, ks. Maciej Słyż w Ekwadorze, ks. Adrian Karwowski w Tanzanii oraz na Wschodzie: ks. Marek Rudź na Ukrainie i ks. Wojciech Szubzda w Kazachstanie.
W najbliższych miesiącach w parafiach archidiecezji można będzie zobaczyć wystawę misyjną prezentującą dzieła misyjne podejmowane przez lokalny Kościół, które byłyby niemożliwe bez wsparcia duchowego i materialnego wiernych oraz osób zaangażowanych w promocję misji.
„W imieniu naszych misjonarzy dziękuję za wsparcie i zaangażowanie wszystkim wiernym archidiecezji białostockiej, za modlitwę i ofiary na rzecz misji. Niech Tydzień Misyjny przebudzi w nas misyjny zapał i entuzjazm, by odpowiedzieć na prośbę Chrystusa, aby iść i głosić Ewangelię wszelkiemu stworzeniu. Wiele jest serc, które czekają na Ewangelię! Idź i zapraszaj na ucztę!” – zachęca ks. Adam Wiński.
W niedzielę, 20 października 2024 r., pod hasłem „Idźcie i zapraszajcie wszystkich na ucztę”, archidiecezja białostocka włączyła się w obchody Światowego Dnia Misyjnego, nazywanego również Niedzielą Misyjną. Jest to święto patronalne Papieskich Dzieł Misyjnych.
GALERIA: Modlitwa w Niedzielę Misyjną za misjonarzy i misje
20 października 2024
| autor: © Teresa Margańska