POMAGAMY NA 100

Informacja pobrana z bialystok.caritas.pl – POMAGAMY NA 100

Pielgrzymka, warsztaty z dietetykiem, nauka pierwszej pomocy – w Białymstoku ruszył pierwszy projekt programu „100 na 100”, realizowanego w ramach współpracy Caritas z Jeronimo Martins, właścicielem sklepów Biedronka. 

Za nami pierwsza część projektu skierowanego do seniorów i wolontariuszy  – Pielgrzymka. Wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas odwiedzili Częstochowę, Kalwarię Zebrzydowską i Wadowice. – Zaprosiliśmy osoby, które na co dzień realizują dzieła Caritas w parafiach, m.in. zbiórki żywności. Poświęcają swój wolny czas – powiedziała Marzena Grodzka, koordynator projektu. – Teraz mają okazję do integracji, a my – chcemy im w ten sposób podziękować za całoroczne zaangażowanie.

Oprócz integracyjnego wyjazdu, projekt zakłada warsztaty na temat wolontariatu i rozwoju umiejętności społecznych. – Chcemy aktywizować wolontariuszy Caritas i osoby starsze, dlatego pokazujemy im narzędzia, które mogą wykorzystać zarówno w pracy na rzecz Parafialnych Zespołach Caritas, jak i w życiu prywatnym – tłumaczy Marzena Grodzka.

W planie jest także spotkanie z dietetykiem, połączone z warsztatami tworzenia zdrowych słodyczy oraz kurs pierwszej pomocy. Z projektu „Aktywizacja wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas i osób starszych” skorzysta 30 osób.

W całej Polsce „Biedronka” finansuje 100 projektów na 100-lecie niepodległości Polski. W Białymstoku, oprócz „Aktywizacji wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas i osób starszych”, w tym rok będzie zrealizowany także „Wolontariusz Caritas w służbie osobom starszym”. Każdy z projektów jest warty 20 tysięcy złotych.