10.04.1940 Katyń 10.04.2010 Smoleńsk


Źródło: http://schola-zieloneswiatki.blogspot.com/2011/04/10041940-katyn-10042010-smolensk.html

DziÅ› mamy podwójne Å›wiÄ™to – choć może sÅ‚owo „Å›wiÄ™to” nie bardzo pasuje, bo radoÅ›ci nie ma, gdy wspomina siÄ™ Å›mierć niewinnych. DziesiÄ…tego kwietnia tego roku mamy pierwszÄ… rocznicÄ™ tragicznej Å›mierci w lesie smoleÅ„skim Prezydenta RP Lecha KaczyÅ„skiego i dziewięćdziesiÄ™ciu piÄ™ciu innych, ważnych osób, które udawaÅ‚y siÄ™ z pielgrzymkÄ… na uroczyste obchody siedemdziesiÄ…tej rocznicy mordu ponad dwudziestu tysiÄ™cy polskich oficerów w Katyniu, Charkowie, Twerze…

W 1940 roku, i w 2010, zginęła polska elita. Ludzie, bez których trudno, lub prawie niemożliwe jest zbudowanie silnej i wolnej Ojczyzny.

Dlaczego Sowieci zamordowali polskich oficerów? Motywy oficjalnie nie są znane, można jedynie snuć logiczne wywody, gdyż nikt nie zostawił ani nie ujawnił śladu uzasadnienia. Wiemy tylko, na podstawie otrzymanych dokumentów, jak została podjęta sama decyzja o rozstrzelaniu niewinnych.

ByÅ‚o tak: 5 marca 1940 r. Åawrientij Beria – Ludowy Komisarz Spraw WewnÄ™trznych ZSRR skierowaÅ‚ do Józefa Stalina notatkÄ™, w której stwierdziÅ‚, że polscy jeÅ„cy wojenni oraz więźniowie w wiÄ™zieniach Zachodniej BiaÅ‚orusi i Ukrainy  stanowiÄ… „zdeklarowanych i nie rokujÄ…cych nadziei poprawy wrogów wÅ‚adzy radzieckiej”. NastÄ™pnie stwierdziÅ‚, że NKWD ZSRR uważa za uzasadnione 
  • rozstrzelanie 14,7 tys. jeÅ„ców i 12 tys. więźniów, bez wzywania skazanych, bez przedstawiania zarzutów, bez decyzji o zakoÅ„czeniu Å›ledztwa i aktu oskarżenia
  • zlecenie rozpatrzenia spraw i podejmowania decyzji trójce w skÅ‚adzie: WsiewoÅ‚od MierkuÅ‚ow (wpisany odrÄ™cznie prawdopodobnie przez Stalina powyżej skreÅ›lonego nazwiska Berii), Bogdan KobuÅ‚ow, Leonid Basztakow.

14 marca w gabinecie Bogdana KobuÅ‚owa, szefa Głównego ZarzÄ…du Gospodarczego NKWD, odbyÅ‚a siÄ™ narada. UczestniczyÅ‚o w niej kilkanaÅ›cie osób, wÅ›ród nich szefowie ZarzÄ…du NKWD obwodu smoleÅ„skiego, kaliniÅ„skiego i charkowskiego, ich zastÄ™pcy oraz komendanci wojskowi zarzÄ…dów obwodowych NKWD. To im wówczas zlecono wymordowanie jeÅ„ców. 22 marca Beria wydaÅ‚ rozkaz nr 00350 „O rozÅ‚adowaniu wiÄ™zieÅ„ NKWD USRR i BSRR” – w tych wiÄ™zieniach wiÄ™kszość więźniów stanowili polscy oficerowie i policjanci. 1 kwietnia z Moskwy wyszÅ‚y trzy pierwsze listy – zlecenia skierowane do obozu ostaszkowskiego. ZawieraÅ‚y nazwiska 343 osób i byÅ‚y poczÄ…tkiem akcji „rozÅ‚adowania obozów”.

Rok temu najwyżsi urzędnicy Polski, generałowie, kapłani, przedstawiciele Rodzin Katyńskich na czele z Prezydentem Lechem Kaczyńskim udali się na obchody okrągłej, bo siedemdziesiątej, rocznicy mordu katyńskiego. Niestety, nie dotarli tam żywi. Zginęli w lesie smoleńskim. Samolot, którym lecieli, nie był na właściwym kursie, lądował wśród drzew i nikt nie przeżył. Do dziś nie wiadomo, jak i dlaczego. Wiadomo tylko, że cały samolot rozbił się w przysłowiowy drobny mak. Mówi się nam, że musimy być cierpliwi i czekać. Mam nadzieję, że nie będzie to trwało kolejne siedemdziesiąt lat.