Rozstrzygnięcie IX edycji Konkursu „Matka Boża w Ikonie”

Informacja z: bialystok.kik.opoka.org.pl – Rozstrzygnięcie IX edycji Konkursu „Matka Boża w Ikonie”

W sobotę 16 maja 2015 w Muzeum Ikon w Supraślu odbyło się podsumowanie i  uroczyste wręczenie nagród IX edycji Ekumenicznego Konkursu „Matka Boża w Ikonie”, organizowanego przez Klub  Inteligencji  Katolickiej w Białymstoku wraz z Muzeum Ikon w Supraślu – Oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Honorowego Patronatu udzielili: J.E. Ks. Abp. Edward Ozorowski – Metropolita Białostocki oraz J.E. Jakub – Prawosławny Arcybiskup Białostocki i Gdańskiego. Konkurs odbywał się w ramach XXI Dni Maryjnych, organizowanych przez KIK pod hasłem „Maryja – Madonna dobrej przemiany”.

DSCN4946W tym roku na konkurs wpłynęło 201 prac z 37 szkół naszego województwa, w tym z 14 gimnazjów i 23 szkół podstawowych. Faktycznie wykonano ich znacznie więcej,  bowiem w niektórych szkołach nauczyciele wybrali te najlepsze. Prace były wykonane różną techniką przy użyciu różnych materiałów.

Komisja Konkursowa oceniła je  w dwóch grupach wiekowych: szkół  gimnazjalnych i starszych klas szkół podstawowych). Przyznała w grupie gimnazjów  3 nagrody i 14 wyróżnień, natomiast  w grupie szkół podstawowych  5 nagród i 17 wyróżnień.

Oto laureaci w kategorii gimnazjów wraz z nazwiskami nauczycieli:

DSCN4947I nagroda – Marta Rybicka z III klasy Gimnazjum w Mońkach, (Aldona Karwowska)
II nagroda – Katarzyna Miltko z kl. III  PG nr 18 w Białymstoku, (Małgorzata Molska)
III nagroda – Aleksandra Kasperuk z kl.III, Gimnazjum nr 2 w Siemiatyczach, (Maria
Demczuk)
Laureaci w kategorii szkół podstawowych (klasy IV-VI) wraz z nauczycielami:
I nagroda  –  Aleksandra Jankowska z kl. VI, (Urszula Iwaszuk) z Centrum Kultury i
Rekreacji w Supraślu
dwie II nagrody otrzymały:    Aleksandra Karwowska z kl.VI z SP 49, Małgorzata Molska)
Natalia Biała z kl. VI SP 21 w Białymstoku, (Elżbieta Wołejko)
dwie III nagr.: Ida Rogal z kl. VI SP Sióstr Misjonarek Św.Rodziny, (Justyna Wysocka)
Patrycja Rząsa z kl. VI SP 1 w Łapach,  (Agnieszka Zdrodowska-Karkosz)

Pełna lista  osób nagrodzonych i wyróżnionych, znajduje się na stronie internetowej KIK bialystok.kik.opoka.org.pl.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy. W tym roku nagrodami były:  sprzęt elektroniczny eBook’i, odtwarzacze MP4 i MP3, pamięci USB) i książki.
Po zakończeniu uroczystości  wszyscy uczestnicy uroczystości mogli zwiedzić stałą ekspozycję Muzeum w ramach Nocy Muzeów. Nagrodzone i wyróżnione prace były w tym czasie i przez najbliższy tydzień eksponowane w Muzeum Ikon dla zwiedzających (w sali warsztatowej). Poinformujemy zainteresowanych mailem jeśli uda nam się zorganizować wystawę pokonkursową nagrodzonych i wyróżnionych prac.
Dziękujemy wszystkim nauczycielom, którzy nasz konkurs poparli i przygotowali swoich uczniów do udziału, a w szczególności Paniom z których to szkół wpłynęło najwięcej prac.
Annie Brzozowskiej z SP Mr 11 Zesp Szkół Ne 3 w Suwałkach (21 prac)
Iwonie Wesołowskiej ze Szkoły Podst. Nr 4 w Bielsk Podlaskim (15 prac)
Małgorzacie Molskiej z PG 18 w Białymstoku (15 prac)
Krystynie Sosna z SP w Styarej Rozedrance (14 prac)

KIK serdecznie dziękuje wszystkim, którzy  przyczynili się do organizacji Konkursu a w szczególności: Ks. Abp. Edwardowi Ozorowskiemu i Ks. Abp. Jakubowi za przyjęcie Honorowego Patronatu nad konkursem oraz za nagrody książkowe. Bardzo dziękujemy również  Kuratorium Oświaty w Białymstoku za pomoc w organizacji Konkursu oraz nagrody książkowe. Ponadto nagrody ufundowali: Urząd  Marszałkowski Województwa Podlaskiego,  Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu  Marszałkowskiego, Biuro Kultury Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Antoniego Stolarskiego – Prezesa Firmy „SaMasz” za sponsorowanie XXI Dni Maryjnych. Specjalne podziękowania kierujemy do Muzeum Ikon w Supraślu – Oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku – współorganizatora Konkursu i fundatora nagród, wśród których jest również zobowiązanie do przeprowadzenia w zimowe ferie roku szk. 2015/16 nieodpłatnych warsztatów ikonopisania dla nagrodzonych i wyróżnionych uczniów gimnazjów. Wszystkim dziękujemy za docenienie wagi i znaczenia Konkursu oraz dużego zaangażowania uczestników.

Zarząd KIK w  Białymstoku

Gimnazja                                         Matka Boża w ikonie 2015

NAGRODY
1. Marta Rybicka kl.III               I nagroda Gimn. w Mońkach